Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

May'den 'İkinci Brexit' Uyarısı

İngiltere Başbakanı Theresa May’in parlamentoda yapacağı konuşmada İkinci Brexit referandumunun İngiltere’nin politikalarına ‘geri dönüşü olmayacak zararlar’ vereceği konusunda uyarması bekleniyor
SDE Editör
17 Aralık 2018 11:47
A+
A-

ŞARKUL AVSAT

İngiltere Başbakanı Theresa May’in bugün parlamento önünde yapacağı konuşmada Brexit hakkında ikinci bir referandum yapılmasını reddedeceği ve bunun İngiltere’nin politikalarına ‘geri dönüşü olmayacak bir şekilde zarar’ vereceği konusunda uyarması bekleniyor.

Başbakanlık Ofisi tarafından yayınlanan May’in konuşma metninde Avam Kamarası'na ikinci bir referandumu desteklemenin sonuçları hakkında uyarılar olduğu görüldü.

May’in bugün yapacağı konuşmada şu ifadeleri kullanması bekleniyor:

"Başka bir referandum yapmaya çalışarak İngiliz halkının inancını kırmayalım. Bir başka referandum oylaması, siyasetimizin bütünlüğüne geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar verecektir. Muhtemelen hiç ilerleme de kaydedilmeyecek. İkinci bir referandum, birlik içinde çalışmamız gereken bir zamanda ülkemizi daha da bölecek.”

Muhalif İşçi Partisi Milletvekili Margaret Beckett konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Yeni bir referandum, 2016’daki referandumdan farklı olacak. Çünkü artık Brexit’in ne anlama geldiği hakkında daha çok şey biliyoruz. Brexit’i büyük bir çoğunluk olmadan ve İngiliz halkının görüş birliğini kontrol etmeden empoze etmek için yürütülen her türlü çaba, bölünmeyi daha da artıracak.”

Brexit’in önde gelen savunucularından eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise The Daily Telegraph gazetesi için kaleme aldığı haftalık makalesinde ikinci bir referandumu isteyen herkesin ‘çılgın’ olduğunu düşündüğünü belirtti.

Yapılan yorumlar May’in Brexit oylamasını gelecek aya kadar erteleyerek siyasi manzarayı belirsiz bir durumda bırakabileceği yönünde.

Uzmanlar, anlaşmanın parlamento tarafından kabul edilmemesi halinde İngiltere’nin her koşulda AB'den çıkacağını ancak bunun ciddi ticari kesintilere ve mali bir krize yol açabileceği konusunda uyarıyor.

İngilizler, 2016 yılında yapılan referandumda Avrupa Birliği'nden ayrılmayı seçti. Brexit olarak adlandırılan ayrılmanın 29 Mart 2019’da gerçekleşmesi planlanıyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.