Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Macron'un 'paralel polisi' Fransa'da devlet krizine yol açtı

Fransa yaklaşık bir haftadır "devlet kriziyle" karşı karşıya. Anayasa reformu paketini görüşmeye hazırlanan Ulusal Meclis, oturumları iptal etti.
Sde Editör
24 Temmuz 2018 11:53

EURONEWS

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görevdeki birinci yılını geride bırakırken, çalışma yasası protestoları, demiryolları çalışanlarının grevleri ve öğrenci eylemleriyle karşılaştı. Ancak bu toplumsal tepkilerden hiçbiri Macron'u, danışmanının polis kılığında göstericileri dövmesi kadar sıkıştırmadı.İçişleri Bakanı ve Paris Emniyet Müdürü, mecliste kurulan özel soruşturma komisyonunda soruları yanıtladı. Macron çarşamba günü için öngörülen Fransa Bisiklet Turu ile ilgili programını erteledi. Cumhurbaşkanı Macron, hiç olmadığı kadar zor durumda.

Peki bu noktaya nasıl gelindi?

Le Monde gazetesi Benalla'yı deşifre etti

Geçtiğimiz hafta, Le Monde gazetesi, Paris'teki 1 Mayıs törenleri sırasında göstericilere şiddet uygulayan polislerden birinin aslında polis olmadığını, Macron'un danışmanlarından Alexandre Benalla'nın polis kaskı ve kolluğu takarak göstericilere saldırdığını ortaya çıkardı.

Görüntülere muhalefetin tepkisi sert oldu. Macron sessizliğini korudu ancak Elysee Sarayı açıklama yapmaya zorlandı. Saray'ın olaydan haberi vardı. Benalla'nın göstericilere şiddet uyguladığı ve hatta olay sırasında polise emir verdiğini gösteren video kaydı İçişleri Bakanlığı'na da ulaşmıştı. Elysee Sarayı ayrıca Benalla'nın geniş çaplı protesto gösterileriyle ilgili tecrübe kazanmak için 1 Mayıs törenlerinde polisle çalışmak istediğini açıkladı. Paris Emniyeti ise, Benalla'nın kendini korumak için olay yerinden bulunan polislerden bir kask istediğini, polis kılığına girmenin söz konusu olmadığını savundu.

Nihayet, Benalla sadece 15 gün görevden uzaklaştırma cezası almıştı.

Resmi açıklama bu yönde. Oysa olayın üzerine giden basın, Benalla'nın görevde olmaması gereken sürede de Macron'un yanında yer aldığını gösterdi. Ayrıca meclis komisyonunda konuşan Paris Emniyet Müdürlüğü'nden bir yetkili, Benalla'nın cezalı göründüğü günlerde de özel toplantılarda yer aldığını itiraf etti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.