Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Macron'dan Brexit'e İlginç Yorum

İngiltere Parlamentosu'nun Avrupa Birliği'nden (AB) çıkış anlaşmasını (Brexit) reddetmesinin ardından konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği'nin İngiltere ile yeniden müzakere masasına oturmasından şüphe duyduğunu söyledi.
SDE Editör
16 Ocak 2019 14:32
A+
A-

EURONEWS

Oylamanın reddedilmesinden sonra üç senaryonun gerçekleşebileceğini kaydeden Macron, ilkinin Brexit anlaşmasının iptali olduğunu, bu durumda kaybedenin İngilizler olacağını dile getirdi.

Macron, ikinci senaryonun İngiltere'nin AB'den anlaşma ile ilgili yeni taleplerde bulunması olacağını ifade ederek, anlaşmanın tekrar müzakereye açılamayacağını vurguladı.

Kendisine göre gerçekleşmesi muhtemel üçüncü senaryoda İngiltere'nin anlaşma ile ilgili AB'den ek süre isteyeceğini belirten Macron, "Belki başka bir şey bulmak için Avrupa Parlamentosu seçimlerine girecekler. Bu çok belirsizlik ve endişe yaratıyor." dedi.

"İngiliz parlamentosu halkına yalan söyledi"

Macron, İngiltere Parlamentosu'nun hangi noktaya geldiğini kendilerinin idrak etmesi gerektiğini belirterek "Sonuç, gerçeklerin böyle olmadığını gösterdi. (İngiliz siyasetçiler) kendi halkına yalan söyledi ve yaptıkları hamle doğru değildi. İngiliz kanun koyuculara başarılar diliyorum. Şimdi yaptıkları planın işe yaramadığını halka anlatmak zorundalar. 'Siz oy verdiniz ancak biz size yalan söyledik.' Şimdi bununla yüzleşmeliler." diye konuştu.

Macron, oylamadan sonra baskının İngiltere tarafında olduğu kaydederek, "2016 referandumu, dışarıdan yalan haberler üreten kişiler tarafından manipüle edildi. Ancak bu kişiler amacına ulaşamadı" diye konuştu.

İngiliz parlamentosunda yapılan oylamada May'in AB ile vardığı birlikten çıkış anlaşması 202 evet oyuna karşı 432 hayır oyu ile reddedilmişti.

Avrupa Birliği'nin sıkı bir savunucusu olan Macron, diğer ülkelerin İngiltere ile aynı senaryo içerisine girmemesi için Brexit görüşmelerinde AB tarafının kararlı ve sert bir duruş sergilemesi gerektiğini söylemişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.