Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Macron Şarlman Ödülü'nü Törenle Aldı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Yeni bir Avrupa vizyonu" oluşturduğu ve "Avrupa projesini yeniden canlandırdığı" için ödüle layık görüldü.
Demo Admin
11 Mayıs 2018 15:15
A+
A-

Avrupa'nın bütünlüğü için çaba gösterenlere verilen Uluslararası Şarlman Ödülü'ne layık görülen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 10 Mayıs’ta Almanya'nın Aachen kentinde düzenlenen törenle ödülünü aldı.

Törene aralarında İspanya Kralı  Felipe, Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko gibi siyasetçilerin yanı sıra daha önce ödüle layık görülen isimler ve çok sayıda davetli katıldı.

"Yeni bir Avrupa vizyonu" oluşturduğu ve "Avrupa projesini yeniden canlandırdığı" gerekçesiyle 2018 Şarlman Ödülü'ne layık görülen Macron'a ödülünü Almanya Başbakanı Angela Merkel takdim etti.

 

MACRON:  "Cesaret göstermeli ve harekete geçmeliyiz"

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da törende yaptığı konuşmada, Avrupa'da reformlara hız verilmesi çağrısında bulundu. "Cesaret göstermeli ve harekete geçmeliyiz" diyen Macron, "Bu Avrupa'yı istediğimize dair duyduğumuz isteği ortaya koymalıyız" şeklinde konuştu. "Avrupa'nın ‘bitmeyen bir senfoni' olarak kalmamasını" isteyen Macron, "yeni bir partisyon yazılması" gerektiğini vurguladı.

Bunun için de Avrupa'nın kendini güvenli, aynı görüşü paylaşan ve harekete hazır olması gerektiğini söyleyen Macron, ticaret ve dış politika gibi alanlarda Avrupa'nın kararları diğer siyasi aktörlere bırakmaması çağrısında bulundu.

ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesine işaret eden Macron, "Ortadoğu'da barış ve istikrarı sağlamanın" Avrupa'nın görevleri arasında olduğunu söyledi.

 

MERKEL: “Avrupa'nın kendi kaderini eline alması gerekiyor"

Merkel, törende yaptığı konuşmada Macron'un Avrupa'nın nasıl bütünleşmesi ve ilerleme kaydetmesi gerektiği konusundaki fikirleri nedeniyle bu ödüle layık görüldüğüne işaret etti. Macron'un zor zamanlarda bile Avrupa demokrasisinin ateşli bir savunucusu olduğunu dile getiren Merkel, Macron'un "Avrupa'ya heyecan verme yeteneğine" sahip bir siyasetçi olduğunu ifade etti.

"Fransa ile birlikte Avrupa'nın yeni bir başlangıca ihtiyacı" olduğunu vurgulayan Merkel, Macron'u Avrupa üniversiteleri kurulması, ortak bir göç ve mülteci siyaseti belirlenmesi, dijitalleşme konusunda yenilikler ve yatırımlar yapılması gibi konularda desteklediğini söyledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.