Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Macron "güçlü Avrupa" çağrısında bulundu

Macron, Almanya ve Fransa'nın dünyanın kaosa sürüklenmesine izin vermemesi gerektiğini söyledi.
Sde Editör
19 Kasım 2018 09:58
A+
A-

DW

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100'üncü yılında, savaş sırasında ve baskı rejimlerinde hayatını kaybedenleri anmak için Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen törenlere katıldı.

Macron, Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier ile birlikte önce "Barış için gençlik – Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100 yılı, barış için 100 fikir" adlı etkinliğe katıldı. 48 Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ülkesinden 500 genci buluşturan ve Avrupa'da barışın, birlikte yaşamın nasıl güçlendirilebileceğinin tartışıldığı etkinlikte iki lider, gençlere mesajlar verdi.

Gençliğin dünyaya açık, barışçıl bir Avrupa için mücadele etmesi gerektiğini söyleyen Macron, "Tarihimizin son derece önemli bir anında bulunuyoruz" diye konuştu. "Sadece geçmişi bilen bir gençlik geleceği inşa edebilir" diyen Fransız lider, gençlere hitaben "Açık, hırslı bir Avrupa inşa edin" çağrısı yaptı.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ise "Savaş bir daha asla" sözünün canlı tutulması gerektiğini ve yeni fikirlere ihtiyaç olduğunu kaydetti. Avrupa'nın birliğini sağlamasının bir mucize olduğunu söyleyen Steinmeier "Bu mucizeyi yenilemek ve sürekli kılmak bir ödevdir" diye konuştu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.