Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Macaristan Başbakanı: AB'nin Ukrayna Konusunda Yeni Bir Stratejiye İhtiyacı Var

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa’nın Ukrayna konusunda yeni bir stratejiye ihtiyacı olduğunu söyledi.
SDE Editör
25 Temmuz 2022 11:28
A+
A-
Macaristan Başbakanı Viktor Orban Romanya'nın Baile Tusnad kentini ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Rus karşıtı yaptırımların Moskova'yı sarsmadığını, Avrupa'nın şimdiden dört hükümeti kaybettiğini söyledi. Orban, “Batı’nın stratejisi dört lastiği de patlak arabaya benziyor. Avrupa’nın ekonomik ve politik olarak başı dertte. İngiliz, Bulgar, İtalyan ve Estonya hükümetleri bunun kurbanları oldu. İnsanlar giderek artan fiyatlarla karşı karşıya” dedi.
Orban, dünyanın büyük kısmının Avrupa'nın yürüttüğü politikayı desteklemediğini belirterek, "Çin, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika, Arap dünyası bu çatışmalardan uzak, kendi işlerine bakıyorlar" diye konuştu.
Avrupa'nın Ukrayna ihtilafında yeni bir stratejiye ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Orban, “Amacı barış olan ve barış için iyi bir öneri formüle edecek yeni bir stratejiye ihtiyaç var. AB'nin görevi taraf tutmak değil, Rusya ile Ukrayna’nın arasında durmaktır” ifadelerini kullandı.

Orban, bir NATO üyesi olan Macaristan'ın, Ukrayna'daki savaşın dışında kalacağı yönündeki duruşunu da yineledi.

Nisan ayında üst üste dördüncü kez bu göreve seçilen Orban, konuşmasının devamında, Batı'nın Ukrayna stratejisinin dört temel üzerine inşa edildiğini söyledi.

Macar Başbakan'a göre bunlar;

-Ukrayna'nın, NATO silahlarıyla Rusya'ya karşı bir savaşı kazanabileceği

-Yaptırımların Rusya'yı zayıflatacağı ve liderliğini istikrarsızlaştıracağı

-Yaptırımların Rusya'ya Avrupa'dan daha fazla zarar vereceği

-Dünyanın Avrupa'yı desteklemek için sıraya gireceği

Orban, Avrupa'da hükümetlerin "domino taşları gibi" çökmesi, enerji fiyatlarının artması ve şimdi yeni bir stratejiye ihtiyaç duyulması nedeniyle bu stratejinin 'başarısız' olduğunu öne sürdü. 

"Dört lastiği de patlamış bir aracın içinde oturuyoruz. Savaşın bu şekilde kazanılamayacağı kesinlikle aşikar" diyen Orban, "Ukrayna, savaşı bu şekilde asla kazanamaz. Çünkü Rus ordusu asimetrik bir hakimiyete sahip." diye konuştu.

Kaynaklar: Euronews, Sputnik

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.