Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İtalyan Bakan: 'İtalya ve Polonya Avrupa Baharı'na öncülük yapacak'

İtalya İçişleri Bakanı ve Kuzey Ligi (Lega Nord) partisi lideri Matteo Salvini AB'ye şüpheli bakan hükümetlerle görüşmek için Avrupa turuna çıktı.
SDE Editör
10 Ocak 2019 23:07
A+
A-

EURONEWS

Avrupa Parlamentosu seçimlerine sadece birkaç ay kala, aşırı sağcı partiler ile ittifak kurma arayışına girdi.

Bakan Salvini Polonya'nın başkenti Varşova'da hukuk devleti ihlalleri ile Avrupa Birliği gündeminden düşmeyen Polonya'da iktidardaki milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) yetkilileri ile görüştü. Avrupa Birliği'ne şüpheyle yaklaşan hükümet yetkilileri ile görüşmek için Avrupa turuna çıkan Salvini, geçtiğimiz Ağustos ayında Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile bir araya gelmişti. Salvini Avrupa Parlamentosu'nu ve Avrupa Birliği'nde büyük değişiklikler yapılmasını istiyor.

Kuzey Ligi ve PİS Avrupa Birliği ve göç karşıtı görüşleri ile tanınıyor
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ve Matteo Salvini Brüksel'in kendilerine adil davranmadığını belirterek Avrupa kurumlarını eleştirdi. Brüksel İtalya'yı bütçe ile ilgili, Polonya'yı ise insan hakları ihlallerinden dolayı 'otoriterlik' konusunda uyarmıştı. Polonya Başbakanı Brüksel'in üye ülkeler arasında "ayrımcılık" yaptığını ifade etti.

Rusya'ya yönelik tutum ise Polonya Başbakanı ve Salvini arasında fikir ayrılığına neden oldu. Matteo Salvini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e büyük hayranlık duyarken, Polonya başbakanı tarihi geçmişten dolayı Moskova'ya temkinli yaklaşıyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.