Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İtalya'dan AB'ye mülteci vetosu: "Çözüm bulunmazsa fonları keseriz"

İtalya Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio, Katanya limanında bekleyen Diciotti gemisindeki 177 mülteci hakkında AB'ye gönderme yaptı
Sde Editör
24 Ağustos 2018 09:26

EURONEWS

İtalya ve Avrupa Birliği arasındaki mülteci gerilimi devam ediyor. İtalya Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio, Katanya limanında bekleyen Diciotto gemisindeki 177 mülteci hakkında "Eğer cuma günkü Avrupa Komisyonu toplantısından gemi ve içindeki mültecilerin dağıtımı hakkında bir öneriyle gelmezse ben ve partim her yıl AB'ye 20 milyar euro ödemesine karşı geliriz" dedi.

Mülteci krizi konusunda hükümet ortağı Lig Partisi'ne (Lega) nazaran daha sessiz kalmayı tercih eden Beş Yıldız Hareketi (Movimento Cinque Stelle) lideri ve Başbakan Yardımcısı Di Maio, İtalya'nın önce limanlarına kabul etmediği, daha sonra limana yanaşmasına izin verip içindeki mültecilerin kara çıkmasına izin vermediği Diciotti sahil güvenlik teknesi konusunda sessizliğini bozdu.

"Geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği (AB) karşısında yumuşak ve sert durmanın ne demek olduğunu görme fırsatımız" oldu diyen İtalya Başbakan Yardımcısı, AB'yi göreve çağıran Başbakan Giuseppe Conte'ye destek çıktı ve hükümet üyelerinin aynı çizgide olduğunu ifade etti.

20 Ağustos pazartesi günü Katanya limanına demirlemesine izin verilen Diciotto'dan, perşembe sabahı sadece 29 çocuğun karaya inmesine izin verildi.

Hükümetin aşırı sağcı kanadı Lig Partisi'nin lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini ise sert çizgisini korudu. Salvini bir İtalyan televizyonunda yaptığı açıklamada "Avrupa uyanıp bizim yıllarca yaptığımız gibi mültecileri kabul etmediği sürece bir kişi bile İtalya'ya giremeyecek" ifadesinde bulundu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.