Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İngiltere Ticaret Bakanı: AB ile anlaşma sağlayamayabiliriz

İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox, İngiltere ve Avrupa Birliği arasında bir anlaşma sağlanamayabileceğini ifade etti.
Sde Editör
11 Kasım 2018 15:24
A+
A-

İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma anlaşması için pürüzlerin henüz giderilemediğini belirterek bir anlaşmaya varılamayabileceğini kaydetti. Fox, ayrılık anlaşmasının yüzde 95'inin tamamlandığını belirten, ancak İrlanda Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık'a bağlı Kuzey İrlanda arasındaki sınır sorunun hala giderilemediğine dikkat çekti.

İngiltere, AB üyeliğinin sona ereceği Mart 2019'dan sonra sınırın iki tarafında ticari faaliyetlerin kısıtlamalar olmaksızın sürdürülebilmesi için yapılacak geçici bir anlaşmanın İngiltere'nin uygun gördüğü süre boyunca devam etmesini istiyor. Buna karşı çıkan İrlanda Cumhuriyeti ise böyle bir anlaşmanın kaldırılması kararının ortak alınması gerektiğinde ısrar ediyor.

Bakanlardan Başbakana B planı önerisi

Öte yandan, kabine üyesi bakanlar Jo Johnson'ın istifasının ardından anlaşmasız ayrılığa karşı hazırlanan B planının ayrıntıları Başbakan May'e sundu.

B Planı kapsamında İngiltere'nin üyelik aidatı olarak 2021'e kadar 18 milyar sterlin vermesi ve AB kurallarını uygulamaya devam etmesi öngörülüyor. Planın İngiltere'nin AB üyeliğinin resmen sona ereceği Mart 2019 ulaşım, ticaret vb konularda yaşanmasından endişe edilen belirsizlik ve tıkanıklıkların önüne geçilebileceği ve resmi bir ayrılık anlaşması imzalanana kadar zaman kazandıracağı belirtiliyor.

Halen müzakere edilmekte olan ayrılık anlaşmasının gelecekte parlamentoda yapılacak oylamada reddedilmesi durumuna devreye girmesi öneriliyor. Ayrıntıları henüz Brüksel'e sunulmayan planın İrlanda ile olan sınır sorunu gibi gerekçelerle reddedilme olasılığı bulunuyor.

Jo Johnson: Başka bakanlar da istifayı düşünüyor

Dün istifa eden Ulaştırma Bakanı Jo Johnson ise istifasıyla ve Brexit süreciyle ilgili açıklamalarını sürdürdü. BBC'de bir radyo programında konuşan Johnson, birçok bakanın da istifa seçeneğini değerlendirdiğini öne sürdü.

Ağabeyi Boris Johnson'ın vaat ettiği Brexit ile Başbakan May'in Brüksel'de müzakere etmeye çalıştığı Brexit arasında büyük bir uçurum bulunduğunu kaydeden eski bakan ikinci referandum talebini yineledi. Johnson, İngiliz halkına dünyanın en büyük ticaret bloğundan ayrılmayı isteyip istemediklerinin sorulması gerektiğini, aksi takdirde bunun bir "demokratik parodi"ye dönüşeceğini kaydetti.

Ancak Başbakan Theresa May ikinci referandum olasılığının İngiliz halkının demokratik kararına saygısızlık olacağı gerekçesiyle reddediyor. İktidardaki Muhafazakar Parti içindeki birçok Brexit yanlısı milletvekil de ikinci referanduma karşı çıkıyor. Partinin önde gelen Brexit yanlısı milletvekillerinden Jacob Rees-Morgan, May'in müzakere etmekte olduğu anlaşmaya ilişkin parlamentoda yapılacak oylamada kendi partisinden yeterli destek bulamayacağını kaydetti ve muhalefetin güçlü desteğine ihtiyacı olduğunu öne sürdü.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.