Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İngiltere Başbakanı May: "2019'da köşeyi dönebiliriz"

İngiltere Başbakanı Theresa May, yeni yıl mesajında, "Eğer parlamento Brexit anlaşmasını desteklerse ülkemiz köşeyi dönebilir" dedi.
SDE Editör
01 Ocak 2019 19:37
A+
A-

EURONEWS

Brüksel'deki zorlu Brexit müzakereleri bir tarafa, hem muhalefetten hem de kendi çevresinden eleştirilerin hedefi olan Başbakan May, meclis üyelerine seslenerek Brexit anlaşmasının onaylanması için çağrıda bulundu.

May, "(Brüksel ile varılan) Brexit anlaşması İngiliz halkının tercihini hayata geçirecek nitelikte. Önümüzdeki haftalarda milletvekilleri önemli bir karar alacak. Eğer parlamento bu anlaşmayı desteklerse ülkemiz köşeyi dönebilir." dedi.

Milletvekillerinin bir çoğu Avrupa Birliği (AB) ile uzlaşılan Brexit anlaşmasına tepkili. İktidardaki Muhafazakarları, başbakanın görevden alınması için güven oylamasına kadar götüren anlaşma önümüzdeki hafta mecliste tartışılmaya başlanacak, bir sonraki hafta ise kritik oylama yapılacak.

"Yeni yıl önümüze bakma zamanıdır ve 2019'da Birleşik Krallık yeni bir sayfa açacak" diyen May, 2016'da yapılan Brexit referandumunun halkı ikiye böldüğünü ancak bu farklılıkların ülkenin geleceği için bir kenara bırakılması gerektiğini ifade etti.

Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamada ise May ile Brüksel arasında Brexit ile ilgili görüşmelerin sürdüğü, tarafların 'yasal ve siyasi güvence'yi sağlamak için çabaladığı aktarıldı.

Açıklamada, "Başbakanın önceliği milletvekillerinin talep ettiği güvencedir. Halen yapılacak çok iş var ve (AB ile) temaslarımız sürecek." dendi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.