Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İktidar ortağı CSU'dan Merkel'e iki hafta süre

CSU lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer, ''Ben bu kadınla artık çalışamam'' diye söz ettiği CDU lideri ve Başbakan Angela Merkel'e, başka AB ülkelerinde kayıtlı sığınmacıların Almanya sınırından geri çevrilmesi için iki hafta süre tanıdı.
SDE Editör
18 Haziran 2018 16:23
A+
A-

(Timetürk)

Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) hükümetindeki sığınmacı anlaşmazlığında, Başbakan ve CDU lideri Angela Merkel baskı altında.

CSU'DA OYBİRLİĞİYLE KARAR

Federal hükümetin küçük ortağı olan ve Bavyera eyaletini yöneten CSU, bugün sığınmacı politikasını görüşmek üzere toplandı. Parti yönetimi, lideri Horst Seehofer'in başka bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinde kayıtlı olan, sınırdışı edildikten sonra geri dönen ve belgesi olmayan sığınmacıların Almanya tarafından reddedilmesi talebine oybirliğiyle tam destek verdi.

'HAZİRAN SONUNDAKİ AB ZİRVESİNDE KARAR LAZIM'

CSU'nun aldığı karara göre AB ülkelerinde kayıtlı olan ama sınırdışı edilen sığınmacıların akıbetiyle ilgili temmuz başına kadar AB'nin karar alması gerekiyor. Bu gerçekleşmediği takdirde, Almanya bu sığınmacıları sınırdan geri gönderecek. Giriş yasağı olan sığınmacıların ise bugünden itibaren geri çevrilmesi öngörülüyor.

Seehofer, değil AB ülkeleriyle birlikte hareket etmek, Merkel'in desteğini aramaktan bile geri durduğundan, CSU'nun oybirliğiyle aldığı karardaki işbirliği arayışı bir geri adım olarak yorumlandı.

Nitekim CSU'ya koşut CDU'nun düzenlediği toplantının ardından basın mensuplarının karşısına çıkan Merkel, Seehofer'in 2 haftalık mühletini kabul ettiğini duyurdu.

''CDU, İçişleri Bakanı'nın göç ve entegrasyonla ilgili masterplan geliştirme planını destekliyor'' diyen şansölye ''Avrupalı komşularımızla birlikte çözüm bulmak çıkarımızadır'' vurgusu yaptı.

Haziran sonundaki AB zirvesinde İtalya, Yunanistan gibi sığınmacı yükünü en çok taşıyan ülkelerle görüş alışverişinde bulunacağını belirten Merkel, zirvede gelinen noktayla ilgili temmuz başında kaolisyonu bilgilendireceğini söyledi

Seehofer, haziran sonunda yapılacak AB zirvesinin nihai kararların alındığı bir zirve olması gerektiğini belirtti. CSU lideri, bu kararları, Almanya'nın göç politikası konusundaki yükünün kabul edilmesi, AB dış sınırlarının etkili korunması, sığınmacı talebi kabul edilenlerin adil biçimde ülkelere dağıtılması, talebi reddedilenlerin ise hızlıca sınırdışı edilmesi şeklinde özetledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.