Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Fransa Cumhurbaşkanı Macron Terör Örgütü PYD Heyetiyle Görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, PYD heyetine Fransa'nın desteği konusunda güvence verdi
SDE Editör
19 Nisan 2019 14:50
A+
A-

TİMETÜRK

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris'te Elysée Sarayı'nda ana unsurunu PYD-YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri heyetiyle görüştü.

Fransız Cumhurbaşkanlığı kaynakları, "Görüşmede Suriye'deki tüm bileşenlerin oluşacak bir yönetimde bulunması gerekliliği vurgulandı" denildi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Macron'un Fransa'nın SDG'ye desteğinin süreceği konusunda güvence verdiği belirtildi.

Görüşmede Suriye'nin kuzeydoğusunun da gündeme geldiği açıklandı. Macron'un, "Suriye'de siviller için Fransa'nın finansal destek sağlayacağını" belirttiği vurgulandı.

TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİ VURGUSU

Yapılan açıklamada Fransa'nın, "Türkiye'nin güvenliğine ve Türkiye-Suriye sınırı boyunca gerilimin düşürülmesine olan bağlılığını hatırlattığı" söylendi.

MACRON, PYD İLE DOĞRUDAN GÖRÜŞÜYOR

Fransa Cumhurbaşkanları 2015 yılından bu yana PYD ile doğrudan görüşüyor. Fransa ile PYD arasında doğrudan temaslar Macron'dan önce François Hollande döneminde başlamıştı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.