Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Avrupa Büyük Güçlerin Oyuncağı Olamaz

Alman parlamentosuna seslenen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Avrupa’ya iki ülke liderliğinde birleşme çağrısı yaptı. Macron Avrupa büyük güçlerin oyuncağı olamaz” diyerek ABD’ye rest çekti
SDE Editör
20 Kasım 2018 11:31
A+
A-

TİMETÜRK

FransAlmanya projesi tozlu raflardan inerek yeniden AB'nin gündemine taşınıyor. Berlin ziyaretinde Almanya parlamentosuna seslenen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, iki ülke arasındaki bağların kuvvetlendirilmesini istedi. İki ülkenin liderliğinde Avrupa'ya birleşme çağrısı yapan Macron “Avrupa büyük güçlerin oyuncağı olamaz” sözleriyle ABD'ye rest çekti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın küresel dengeleri bozan politikaları bir dönem çok dillendirilen FransAlmanya projesini tozlu raflardan indirerek yeniden gündeme taşıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Berlin ziyaretinde Almanya parlamentosuna yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki bağların kuvvetlendirilmesi gerektiğini belirterek Avrupa'ya birleşme çağrısı yaptı. Macron, “Avrupa'nın dünyayı kaosa sürüklenmekten alıkoyma yükümlülüğü var” dedi. Almanya'nın savaş kurbanlarını anma gününde ülkeyi ziyaret eden Macron, “Avrupa büyük güçlerin oyuncağı olamaz” sözleriyle ABD yönetimine rest çekti.

AVRUPA'YI BİRBİRİNE DÜŞÜRÜYORLAR

Macron Alman parlamenterlere yönelik konuşmasında “Bizi engellemeye çalışan birçok güç var, tartışmalarımıza karışıyor, liberal demokrasilerimize saldırıyor ve bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar.” dedi. Daha bütünleşmiş bir Avrupa Birliği isteyen Macron, Eylül ayı sonunda yaptığı açıklamada Avrupa vizyonunun bir parçası olarak ortak AB savunma gücü kurmayı, güvenlik ve terörle mücadele alanlarında daha fazla iş birliği hedeflediğini açıklamıştı.

MERKEL'DEN DESTEK

Merkel ise, Macron'un konuşmasının Almanya-Fransa iş birliğinin Avrupa bağlamında öneminin altını çizen “etkileyici” bir konuşma olduğunu belirtti ve “Bir kavşakta olduğumuzu söylediniz. Ben de tam olarak bunu görüyorum. Savaştan sonra doğmuş olan kuşaklar, aldığımız derslerden sorumludur” dedi. Almanya ve Fransa liderleri Macron'un konuşması sonrası yaptıkları görüşmede göç, savunma iş birliği ve dijital şirketler için vergi sistemlerini konuştu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.