Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Dışişleri Bakanlığı: AB'nin tutumu iki yüzlülük ve tutarsızlıktır

Dışişleri Bakanlığı, AB Genel İşler Konseyi'ndeki Türkiye kararlarının ardından AB'nin tutumunu 'iki yüzlülük ve tutarsızlıktır' olarak değerlendirdi.
Sde Editör
27 Haziran 2018 15:28
A+
A-

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi'nin 26 Haziran'da gerçekleştirilen toplantısında alınan kararların Türkiye'ye ilişkin bölümünün bir kez daha AB'nin Türkiye'ye karşı önyargılı ve hakkaniyetle bağdaşmayan tutumunu yansıttığı bildirildi.

Açıklamada, "Kararlarda, Türkiye'nin adaylık statüsüne halel getirilmemekle birlikte, “AB Genişlemesi” bahsinde katılım sürecimizin devamının anlamsız bir sebep-sonuç ilişkisi içinde yeni koşullara bağlanmasını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz." ifadesi yer aldı.

Hem Türkiye'nin hem de AB'nin çıkarlarına hizmet edecek olan Gümrük Birliği güncellemesinin de şartlara bağlanmasını anlamanın mümkün olmadığı vurgulanan açıklamada, "AB'nin, Türkiye'ye adil ve dürüst davranmadığı bir kez daha görülmüştür. AB'nin sözkonusu tutumuna rağmen süreçten uzaklaşanın ülkemiz olduğunu ileri sürmek iki yüzlülük ve tutarsızlıktır."​

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.