Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Çavuşoğlu'nun 'Soykırım' Tepkisi Fransızlar'a Toplantı Terkettirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “NATO Parlamenter Asamblesi 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz-Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı”nda Fransa’ya sözde 'Ermeni Soykırımı'nı tanıdığı için tepki göstermesi üzerine salondaki Fransız parlamenterler toplantıyı terk etti.
SDE Editör
13 Nisan 2019 12:23
A+
A-

AMERİKANIN SESİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçen Çarşamba günü her yıl 24 Nisan'da sözde Ermeni soykırımı anma günü düzenlenmesi kararına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sert tepki verdi. 

Antalya’da NATO Parlamenter Asamblesi toplantısında Fransa’ya yönelik ilk tepkiyi TBMM Başkanı Mustafa Şentop, açış konuşmasıyla gündeme getirdi.

Şentop, “Siyasi kaygılarla gündeme getirildiği aşikar olan, devlet ciddiyetinden uzak bu girişim asılsız ve hukuki dayanağı olmayan bir iddia aracılığıyla tarihin siyasallaştırılmasından başka bir amaca hizmet etmemektedir. Fransa Cumhurbaşkanı’nın bu dayatmacı kararı aynı zamanda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Fransız Anayasa Mahkemesi içtihatlarını yok sayarak kendi vatandaşlarının da ifade özgürlüğünü kısıtlamaktadır” dedi.

Meclis Başkanı, Fransa’nın tarihindeki olaylar itibariyle öncelikle kendisini sorgulaması gerektiğini belirterek, “Fransız dostlarımıza da bir tavsiyem var. Sömürgecilik dönemini, Cezayir'de yaşananları, 100 günde 800 bin insanın yok edildiği Ruanda Soykırımı konusunda Fransa'nın kamuoyuna ikna edici bir açıklama yapması hususunda inisiyatif alınız ve bunu yapmadan da başka memleketlerin tarihini politik gerekçelerle manipüle etmeyiniz. Türkçe'ye 'Sorgu' adıyla çevrilen, Henri Alleg'in La Question adlı kitabına Jean Paul Sartre’ın yazdığı önsözü bir kez daha okuyunuz” diye konuştu.

Çavuşoğlu ile Fransız parlamenter tartıştı

Şentop’un açış konuşması sonrasında söz alan Macron’un siyasi partisi üyesi Fransız parlamenter Sonia Krimi’nin, PKK örneği ise salonda tansiyonu yükseltti. Krimi, Şentop’un Fransa’ya eleştirileri nedeniyle şok olduğunu söyleyerek, “Tarih kazananlar tarafından yazılmaz mı? Birçok ülke için PKK terörist değildir ama sizin için böyledir. Bunu dikkate almamız gerekiyor” dedi.

Bunun üzerine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Uluslararası hukuk konusunda, hukukun üstünlüğü konusunda Türkiye'ye ders vermeye çalışıyorsunuz. Demokrasiden, ifade özgürlüğünden bahsedeceksiniz ama Macron’un aldığı karar Fransa Anayasa Mahkemesinin aldığı kararlarla çelişmiyor mu? Çelişiyor. Geçmişte tarihteki bir olayı soykırım olarak ya da delil olarak değerlendirmek siyasetçilerin görevi mi? BM’nin karanını okudunuz mu? Burada siyasilere böyle bir karar verme yetkisi vermemiştir. Siz siyasetçiler tarihle ilgili yargılamayı, karar vermeyi kendinizde hak olarak görüyorsunuz,” tepkisini paylaştı.

Çavuşoğlu, Şentop gibi Fransa’nın yakın tarihindeki olayları da anımsatarak, “Hangi kıt bilgiyle tarih konusunda bu kadar net karar veriyorsunuz. Bu bilgi eksikliği olduğu halde karar vermenin tek sebebi vardır, o da popülizmdir. Maalesef sizin başkanınız da popülizme yenilmiştir. Soykırım ve tarih konusunda Türkiye'ye ders verebilecek en son ülke Fransa'dır. Çünkü Ruanda'da, Cezayir'de olanları unutmadık. Fransa önce kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye'ye ders vermeye kalkmasın. Sizler böyle tepeden bakmaya devam edin, ama biz de size bu şekilde haddinizi bildirmeye devam edeceğiz. Siz kendinizi üstün görmeye devam edin, ama bu muameleyi kabul etmeyen doğruları söyleyen bir Türkiye var” diye konuştu.

Bu sözler üzerine Krimi ve beraberindeki heyet salondan ayrıldı. Krimi’nin bu davranışına karşılık Çavuşoğlu, “Ben de sizi alkışlıyorum, bravo. Ne kadar nezaketli, saygılı olduğunuzu görüyoruz. Gerçekleri duymaktan hoşlanmıyorsunuz, biz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz, buna alışacaksınız” ifadesini kullandı.

Fransız parlamenter ise olayın ardından Twitter'dan bir mesaj yayınladı. Sonia Krimi, Mevlüt Çavuşoğlu'nu "küstah" olarak niteledi ve Türk Dışişleri Bakanı'nın saygısızca ve küstahça, küstahlık ve nezaket dersi verdiğini yazdı.

Bu arada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, Twitter mesajıyla “Macron’un 24 Nisan’ı “Anma Günü” ilan etmesi ucuz bir popülizm ve büyük bir hadsizlik örneğidir” tepkisini dile getirdi.

 

 

 

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.