Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Brexit'te anlaşamayan İngiltere'de erken seçim gündemde

AB'den ayrılık anlamına gelen Brexit konusunda bir türlü anlaşma sağlayamayan İngiltere!de muhalefet erken seçim konusunu gündeme getirdi
SDE Editör
24 Eylül 2018 09:53
A+
A-

(Timetürk)

İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında devam eden Brexit müzakelerinde ilerleme sağlanamaması ülkede siyasi tartışmaları alevlendirdi.

Muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ikinci bir Brexit referandumu yerine genel seçim yapılması çağrısında bulundu.

Partisinin Liverpool'daki yıllık konferansında konuşan Corbyn, "Bizim tercihimiz genel seçimin olması ve bundan sonra Avrupa ile geleceğimizi müzakere edebiliriz." dedi.

Corbyn ayrıca müzakerelerde uzlaşılamayan sınır konusunda da İşçi Partisi'nin gümrük birliği alanında Brüksel ile bir anlaşma sağlayabileceğini kaydetti.

İşçi Partisi sözcüsü Rebecca Long-Bailey de İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit anlaşması konusunda parlamentodan destek alamaması durumunda genel seçime gidilmesinden yana olduklarını söyledi. Long-Bailey, parti üyelerinin yıllık konferansında bu konuda ortak bir görüşe varacaklarını kaydetti.

"Brexit önerilerinde kararlıyız"

Corbyn'nin yakın müttefiki İngiltere'nin en büyük sendikasının başındaki isim Len McCluskey de ikinci bir Brexit referandumunun yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Diğer yandan Brexit Bakanı Dominic Raab, ülkesinin AB ile ayrılık sürecindeki önerilerinde kararlı olduklarını söyledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.