Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Brexit'in Londra'daki yansıması: İki bakan istifa etti

Birleşik Krallık'ta Brüksel ile varılan Brexit anlaşmasına kabinenin verdiği onay, istifa getirdi. Brexit Bakanı Raab ile Çalışma Bakanı McVey istifa etti.
Sde Editör
15 Kasım 2018 14:09
A+
A-

DW

Avrupa Birliği'nden ayrılmak için Brüksel ve Londra arasında varılan taslak anlaşmaya kabine tarafından onay verilmesinin ardından ilk istifa kararı, Birleşik Krallık'ta Brexit Bakanı olarak görev yapan Dominic Raab'ten geldi. Raab, Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği ile vardığı anlaşmayı protesto için koltuğunu bıraktı.

Raab, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "AB ile anlaşmamızda yer alan koşulları vicdanı rahat bir şekilde desteklemem mümkün değil" diyerek May'e sunduğu istifa mektubunu paylaştı.

Raab mektubunda kararına gerekçe olarak iki noktayı gösterdi. Raab, Kuzey İrlanda konusundaki önerilerin Birleşik Krallık'ın bütünlüğüne tehdit oluşturduğunu ve AB ile kapsamlı bir serbest ticaret anlaşması imzalanana dek geçerli olacak mekanizmanın süresiz olmasının AB'ye Birleşik Krallık'ın birlikten ayrılmasını engelleyecek veto hakkı sağladığını savundu.

Raab'ın ardından Çalışma ve Emeklilik Bakanı Esther McVey de istifa ettiğini açıkladı. McVey, Avrupa Birliği ile varılan Brexit anlaşmasının referandum sonuçlarının gereğini yerine getirmediğini söyledi. McVey, istifa mektubunda, "'Anlaşma sağlamamak kötü bir anlaşma yapmaktan iyidir' anlayışından 'Herhangi bir anlaşmayı yapmak hiç anlaşma yapmamaktan iyidir' anlayışına vardık" sözleri ile hükümetin AB ile yürttüğü müzakereleri eleştirdi.

Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden çıkış sürecine ilişkin taslak anlaşma, dün May'in kabinesi tarafından onaylanmıştı. May, yaklaşık beş saat süren kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 585 sayfalık anlaşma taslağının onaylanmasını, "tüm Birleşik Krallık'ın çıkarlarına en uygun karar" olarak tanımlamıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.