Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Avrupalı milletvekillerinden İngilizlere "Brexit’ten vazgeçin" çağrısı

Avrupa Parlamentosu’na üye 100’u aşkın milletvekili imzaladıkları bir mektupla İngilizlere, Brexit’ten vazgeçme çağrısında bulundu.
SDE Editör
14 Ocak 2019 16:38
A+
A-

DW

İngiltere’de Salı günü yapılacak olan Brexit oylaması öncesinde Avrupa Parlamentosu’na üye 100’den fazla milletvekili yazılı bir çağrıda bulunarak, Londra’nın Avrupa Birliği’nde kalmasını talep etti.

"Gelecek kuşakların menfaati açısından, Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış kararınızı yeniden değerlendirmenizi rica ediyoruz" denen mektupta, İngiltere’nin ayrılık dilekçesini geri çekmesi durumunda, bundan büyük memnuniyet duyulacağı ve AB’nin reforme edilmesi ve iyileştirilmesi için birlikte çalışılacağı sözü verildi.

İngiltere’deyayınlanmak üzere kaleme alınan metinde ayrıca, İngiliz halkı ve siyasilerinin son 40 yılda birliğe yaptığı yoğun katkılara saygı duyulduğu belirtilerek, olası bir ayrılık durumunda "İngiliz arkadaşlarımızın bilgi birikimini ararız" denildi.

Mektubu imzalayan Avrupa Parlamentosu’nun Alman milletvekillerinden Hristiyan Demokrat Partili (CDU) Peter Liese, söz konusu mektupla İngiltere halkına ve Avam Kamarası’ına bir mesaj vermek istediklerini dile getirdi. Liese, İngilizlerin Brexit’ten vazgeçmeleri durumunda bazı değişikliklere gidilmesinin gerekeceğini ancak bunun olası bir Brexit kararının uygulanmasıyla yaşanacak dev zarara kıyasla çok daha kabul edilebilir olduğunu ifade etti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.