Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Avrupa Konseyi: Popülist yabancı düşmanı söylemler tavan yaptı

Avrupa Konseyi tarafından yayınlanan bir rapor, Avrupa’da popülist yabancı düşmanı ve nefret içeren söylemlerin 2017 yılında da hız kesmeden arttığını ortaya koydu.
SDE Editör
29 Ağustos 2018 10:58
A+
A-

(Euronews)

Avrupa Konseyi Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu (ECRI) 52 sayfalık yıllık raporunu bugün yayınladı.

Raporda, “Avrupa’da sayıları artan göçmenler, uyum sorunları, dini aşırılıklar, terör saldırıları, kemer sıkma politikaları ile birlikte sosyo ekonomik ortamın, yabancı düşmanlığı sorunu ile nefret söyleminde artışa yol açtığı” ifade edildi.

Popülist nefret söyleminin, azınlıkları, göçmenleri ve çok kültürlü yaşamı, güvenlik ve sosyal uyumu tehdit eden unsurlar olarak gösterdiğine işaret edilen raporda, sosyal medya ve basının da ayırımcılığın artmasında oynadığı olumsuz role dikkati çekildi.

Raporda, özellikle mevcut güvenlik endişeleri bahane edilerek, göçmen ve azınlıkların temel insan haklarının ihlal edilmeye çalışıldığı uyarısında bulunuldu.

Raporda, göçmen sorunu ile uğraşırken, insan haklarına saygı ilkesinden ayrılmamanın bir çok üye ülke için en büyük sorunlardan birini teşkil ettiği belirtilerek, göçmenlerin lojman, iş ve eğitim gibi sorunlarının çözülmesi için daha fazla çaba gösterilmesi istendi.

Müslümanlara Yönelik Tehdit

Raporda, Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerde İslam’ın yanlış tanıtılmasının şiddeti ve nefret söylemini artırdığı uyarısı yapılırken, Müslümanlara yönelik nefret söyleminin ve İslamofobinin artması eleştirildi.

Raporda, üye ülkelerde artan bir şekilde İslamofobi’nin kamuoyunda ve medyada sıradanlaştırılmasının yarattığı tehlikeye özellikle dikkati çekildi.

Avrupa’daki Musevilerinin de yaşadığı zorluklara işaret edilen raporda, Musevi karşıtı söylemlerin artmasından duyulan endişe dile getirildi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.