Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

AP Başkanı: "AB’nin Venezuela Kararını İtalya Bloke Etti"

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Tajani, Avrupa Birliği'nin Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıma kararını İtalya'nın bloke ettiğini söyledi.
SDE Editör
05 Şubat 2019 09:53
A+
A-

BBC

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Avrupa Birliği'nin Venezuelalı muhalif lider Juan Guaido'yu ülkenin geçici devlet başkanı olarak tanımasını İtalya'nın bloke ettiğini açıkladı.

Tajani, Roma'da düzenlediği basın toplantısında bugüne kadar 16 AB ülkesinin Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanıdığını belirtti ve "İtalya ise maalesef Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanımadı ve üstelik AB'nin ortak kararını bloke etti" dedi.

AP Başkanı Tajani, bu konuda yapılan son toplantıda AB'nin ortak kararına karşı çıkan tek ülkenin İtalya olduğunu söyledi.

Tajani, İtalyan hükümetinin bu tutumunda, koalisyon hükümetinin iki ortağı arasındaki görüş ayrılığının etkili olduğunu vurguladı.

İtalyan hükümetinin ortakları 5 Yıldız Hareketi ile Lig partileri, Venezuela konusunda farklı görüşleri savunuyor. Lig lideri Matteo Salvini, Nicolas Maduro karşıtı açıklamalar yaparken 5 Yıldız Hareketi "başka bir ülkeye demokrasi ihraç edilmesine" karşı çıkıyor.

Lig lideri, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Salvini, "Maduro son solcu diktatörlerden biri, güç kullanarak ve halkını aç bırakarak hüküm sürüyor. En kısa zamanda seçimlere gidilmesini umuyoruz" dedi.

5 Yıldız'ın önde gelen isimlerinden Alessandro Di Battista ise "Bir ülkeye ihraç edilmek istenen demokrasi miktarı, bu ülkedeki petrolle petrol miktarıyla doğru orantılı" diyerek İtalya'nın Venezuela konusunda "nötr pozisyona" sahip olması gerektiğini savundu.

Di Battista, Irak, Afganistan ve Libya örneklerini vererek "2011'de nötr pozisyon alsaydık Libya bugünkü gibi bir cehenneme dönmezdi" dedi.

Di Battista, "5 Yıldız Hareketi ve bu hükümet, kendilerini başkan ilan eden kişileri asla tanımayacaktır" diye ekledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.