Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

AB'den İngiltere'ye sert yanıt: "Brexit yeniden müzakere edilemez"

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker anlaşmanın tekrar müzakere edilmeyeceğini açıkladı.
SDE Editör
01 Şubat 2019 10:04
A+
A-

EURONEWS

"Çekilme anlaşması tek mümkün olandır ve en iyisidir." diyerek Avrupa Parlamentosu'nda konuşmasına başlayan Juncker, Avrupa Birliği bunu Kasım'da, Aralık'ta ve Avam Kamarası'nın Ocak'taki oylamasının ardından da söyledi. Dünkü oturum ve oylama bunu hiçbir şekilde değiştirmez. Geri çekilme anlaşması müzakere edilmeyecektir. Şunu net bir şekilde söylememe izin verin, dünkü oylama Birleşik Krallığın düzensiz bir şekilde çekilmesi riskini artırdı." dedi.

"Backstop anlaşmanın bir parçası"

18 aydır Londra ile Brexit müzakerelerini yürüten AB komiseri Michel Barnier de Juncker'e tam destek verdi.

Backstop'un çekilme anlaşmasının bir parçası olduğunun altını çizen Barnier, "Anlaşma tekrar pazarlık edilmeyecek, iç pazarı zayıflatacak, Avrupa Birliği'nin geleceğini tehlikeye atacak hiçbir şey yapmayacağız. Bu anlaşma yeniden müzakere edilmeyecek." şeklinde konuştu.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk da anlaşmanın yeniden pazarlığa açılmayacağı konusundaki ısrarını korudu. Sözcüsü aracılığıyla konuşan Tusk, "Ayrılma anlaşması, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden düzgün bir şekilde çıkabilmesini sağlayabilecek tek ve en iyi anlaşmadır. Tedbir maddesi bu anlaşmanın bir parçasıdır ve ayrılma anlaşması pazarlığa açık değildir." dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.