Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD'den Ukrayna'nın Kilise ayrılığına tebrik

ABD Dışişleri Bakanlığı, Moskova'dan ayrılıp yeni bir bağımsız Ortodoks Kilisesi'ni ilan eden Ukrayna'yı tebrik etti
SDE Editör
18 Aralık 2018 13:05
A+
A-

DÜNYA BÜLTENİ

ABD yönetimi, Ukrayna'da, bağımsız Ortodoks Kilisesi'nin kurulmasından memnun olduklarını dile getirerek, başpiskopos seçilen Metropolitan Epifaniy'i kutladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Kilisenin kurulmasını, Ukrayna için "tarihi bir an" olarak nitelendirerek, kilisenin başpiskoposu seçilen ve "Epifaniy" ismiyle anılan Sergey Dumenko'yu da tebrik etti.

Palladino açıklamasında, "ABD, Ukrayna'ya sarsılmaz bir destek vermeyi sürdürmektedir ve dış müdahale ile engellenmeyen bir ibadet özgürlüğüne saygı duymaktadır. Dini özgürlük hakkı, yeni Ortodoks Kilisesi'ne katılan veya katılmayan tüm Ukraynalıları kapsamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Fener Rum Patrikhanesi, ekim ayında Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin, Moskova'daki Rus Ortodoks Kilisesi'nden ayrılma yolundaki talebinin kabulünü kararlaştırmıştı.

Moskova Patrikhanesi ise Kiev kilisesinin bağımsızlık talebini kabul ettiği için Fener Rum Patrikhanesi'ne sert tepki göstermiş ve Fener Rum Patrikhanesi ile tüm ilişkilerini kesmişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.