Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD Litvanya'ya 500 Asker Yolluyor

Rusya’nın Kırım’ı 2014 yılında ilhak etmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Baltıklara ilk kez asker gönderiyor.
SDE Editör
27 Eylül 2019 17:01
A+
A-

Amerika Birleşik Devletleri, Litvanya’nın Belarus sınırına 10 kilometre uzaklıktaki bölgeye, yaklaşık 500 personeli ve ağır silahlardan kurulu tank taburunu konuşlandıracak. Amerikan taburu, burada gerçekleşecek olan Atlantik Operasyonu’nu icra etmek üzere ilkbahara kadar kalacak.

Kırım'ın İşgalinden Bu YanaBaltık Bölgesine İlk Sevkiyat

ABD, bu kritik adımla; Rusya’nın Kırım’ı işgal ettiği 2014 yılından itibaren ilk defa Baltık bölgesine asker yollamış oldu.

Litvanya Savunma Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Amerikan askerleri, Litvanyalı meslektaşları ve diğer müttefikleri ile iş birliği yapacak ve eğitim alacak. Ayrıca, Litvanya Kara Kuvvetlerinin mekanik unsurlarının geliştirilmesine yönelik tecrübe alışverişi gerçekleşecek.” ifadelerini kullandı.

“Litvanya ve Çevresinde ABD’nin Uzun Vadeli Askeri Katılımını Genişletmek için Çalışıyoruz”

Litvanya Savunma Bakanı Raimundas Karoblis, Litvanya’nın özel tatbikatların bir parçası olarak ABD birliklerini, daha önce de pek çok kez kabul ettiklerini ifade etti. Ancak, bu kez ABD birliklerinin, uzun vadeli bir program kapsamında ülkede olacağı belirtiliyor.

Bakan Karoblis, konuyla ilgili, “Litvanya ve bölgesinde, ABD’nin uzun vadeli askeri katılımını genişletmek için çalışıyoruz. Bu nedenle, ABD Ordusu taburunun uzun vadeli varlığı iyi bir haber ve uzun vadeli çabalarımızın ve yatırımlarımızın sonucudur. ABD kuvvetleri çok önemli bir caydırıcı güçtür ve bu, Baltık bölgesindeki NATO çabalarına katkıda bulunacak” ifadelerini kullandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.