Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

AB ve İngiltere Brexit'te anlaştı iddiası: Büyükelçiler Brüksel'e çağrıldı

AB ve İngiltere arasında Brexit'te anlaşmanın sağlandığı iddia edildi. Avrupa Birliği'nde 27 üye ülkenin büyükelçileri Brexit toplantısı için Brüksel'e çağrıldı.
Sde Editör
14 Ekim 2018 18:59
A+
A-

Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği temsilcileri Brexit'e ilişkin pürüzleri gidermek için, anlaşmaya varıldı iddialarının gölgesinde Brüksel'de masaya oturdu.

Londra'nın Brexit Bakanı Dominic Raab ile AB'nin Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, Kuzey İrlanda sınırı başta olmak üzere çözülmeyi bekleyen kilit meseleleri ele alacak.

Bu arada AB'ye üye 27 ülkenin büyükelçilerinin, Brexit görüşmeleri için Brüksel'e acil çağrılması, iki tarafın uzlaştığı söylentilerine yol açtı. Üç farklı diplomatik kaynağa dayandırılan haberlerde Londra ve Brüksel'in ayrılık koşullarında anlaştığı iddia edildi.

Brüksel'deki yoğun müzakere trafiği, anlaşmaya varıldığı ihtimalini kuvvetlendirirken, İngiliz basınında çıkan haberlerde de anlaşmanın ayrıntılarının pazar gecesi kamuoyuyla paylaşılacağı öne sürüldü.

İddialara göre, İngiliz Başbakan Theresa May, Kuzey İrlanda ile İrlanda arasında katı sınır uygulamalarından kaçınmak için, ülkesinin tek pazarda kalmasını kabul etti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.