Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

AB Komisyonu Başkan Vekili: "AB uçurumun eşiğinde"

AB Komisyonu Başkan Vekili Frans Timmermans göç sorununun sadece Almanya'da hükümet krizine yol açmakla kalmayıp bütün AB'yi tehdit eden bir mesele haline gelmesinden endişe ediyor.
SDE Editör
20 Haziran 2018 12:05
A+
A-

(DW)

Timmermans geçen hafta Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada "Son yıllardaki gelişmelere baktığımızda göç konusunun AB'yi uçurumun kenarına sürüklediğini görüyoruz. Bütün AB ülkelerinde gündemin ilk sırasını bu konu alıyor” dedi. Milli çıkarları bir kenara bırakıp dayanışma gösterilmesini isteyen Timmermans "kapsamlı ve uygulanabilir çözümün ancak Avrupa düzeyinde bulunabileceği" görüşünü taşıyor.

Siyaset uzmanı Stefan Lehne sağ popülizmin etkisi altındaki çoğu hükümetin artık bu teşhisi paylaşmadığını belirtiyor ve ekliyor: "AB'nin öncelikle bu konunun üstesinden gelmeyi becerememesi, milliyetçiliğin yeniden tırmanmasına yol açtı. Göçmenlere karşı olan popülistler ve siyasi partiler aynı zamanda AB'ye de karşılar. Bu nedenle sık sık sınır kontrolleri, tel duvarlar ve üst sınırlar gibi ulusal önlemlere başvuruyorlar. Böyle bir siyasi ortamda Avrupa düzeyinde çözüm bulunması zorlaşıyor.” Dolayısıyla Almanya Başbakanı Merkel'in Haziran sonundaki AB zirvesinden önce bütün AB'yi kapsayacak çözüm formülü bulmak amacıyla harcadığı çabaların başarı şansı da neredeyse yok gibi. Nitekim Merkel kaldığı bir televizyon programında "Avrupa bunu başaramaz ise, tehlikeye girer” demişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.