Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

AB, İran İç İstihbarat Birimini Terör Örgütleri Listesine Ekledi

Avrupa Birliği AB, terör örgütleri ve teröristlerin yer aldığı listesini güncelledi. İran İstihbarat Bakanlığı’na bağlı İç İstihbarat Biriminin yanı sıra iki kişi daha listeye eklendi.
SDE Editör
09 Ocak 2019 17:39
A+
A-

ASYANINSESİ

Gelişmeye ilişkin açıklamada ‘karar, Avrupa topraklarında yapılmaya çalışılan ancak engellenen son saldırılara gösterilen tepkinin bir parçası olarak Konsey tarafından kabul edilmiştir’ ifadelerine yer verildi.

Hollanda, topraklarında iki muhalifin öldürülmesi olayından İran’ı sorumlu tuttu. Hollanda Hükumeti, AB’nin Tahran’ı cinayetlerden dolayı kısmen yaptırımlarla hedef aldığını ekledi.

Dışişleri Bakanı Stef Blok parlamentoya yazdığı bir mektupta, Hollanda gizli servisinin “İran’ın, 2015’te Hollanda vatandaşı iki kişinin öldürülmesindeki suikastlara karıştığını” belirtti.

Hollanda İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren tarafından da imzalanan mektupta, “Bu kişiler İran rejiminin muhalifleriydi” denildi.

Hollanda’nın tavsiyesi üzerine, AB Salı günü, İran’a yeni yaptırımlar getirmeyi kabul ettiğini söyledi.

Hollanda polisi, iki kurbanın 2015 yılında Almere şehir merkezinde 56 yaşındaki Ali Motamed ve 2017’de de Lahey’de öldürülen 52 yaşındaki Ahmad Molla Nissi olduğunu duyurdu.

Hollanda, geçen Haziran ayında, cinayetler ile ilgili olarak iki İran büyük elçi çalışanını kovdu.

Tahran iki diplomatın kovulmasını yıkıcı bir hareket olarak protesto etti ve misilleme yapmakla tehdit etti.

Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen daha önce, Avrupa Birliği’nin İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı’nı ve iki İran vatandaşını hedef alan yeni yaptırımlar konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

Danimarka, Tahran’ın Danimarka topraklarında üç İranlı muhalifi öldürmeye çalıştığı iddiası sonrasında yaptırımlar için çaba sarf etmişti.

Dışişleri Bakanı Stef Blok Hollanda’nın tavsiyesi üzerine Avrupa Birliği’nin İran istihbarat servisine ve bazı yöneticilerine yaptırım uyguladığını bildirdi ve bu kişilerin Avrupa’daki finansal varlıklarının dondurulduğunu ve Avrupa’ya seyahatlerinin yasaklandığını kaydetti.

Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen de AB’nin, İran istihbarat servisine yaptırım uygulayacağını duyurdu:

“Avrupa dış politikası için önemli bir zafer. AB, İran istihbarat servisine, Avrupa topraklarında suikast planladığı için yaptırım uygulamaya karar verdi. Bu tür davranışların AB’de kabul edilmeyeceğini göstermek için çok güçlü bir karar.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.