Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Taliban ABD ile Yapılan Görüşmelerin Detaylarını Yayınladı

Taliban kaynakları tarafından Katar'ın başkenti Doha'da ABD temsilcisi Zalmay Halilzad öncülüğündeki heyet ile 6 gündür devam eden görüşmelerin sona erdiği duyuruldu
SDE Editör
28 Ocak 2019 10:05
A+
A-

MEPA NEWS

Taliban'ın resmi internet sitesi üzerinden görüşmelerle ilgili bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, bazı medya kanallarında yer alan ifadelerin gerçeği yansıtmadığı, görüşmelerin hassas bir şekilde sürdüğü ifade edildi.

Yayınlanan açıklama:

"Katar'ın başkenti Doha'da aralıksız altı gündür İslam Emirliği ve Birleşik Devletler arasında devam eden görüşmeler bugün sonra erdi.

Gündemle uyum içerisinde, görüşmelerin bu turu yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi çevresinde devam etti ve diğer hayati meselelerde ilerleme kaydedildi, ancak meseleler kritik bir tabiata sahip olduğundan ve kapsamlı tartışmalar gerektirdiğinden, çözüme kavuşturulmamış konular hakkında uygun ve etkili bir çözüm bulmak için benzeri ileri tarihli görüşmelerin gerçekleştirilmesine, toplantıların detaylarının liderlerle paylaşılmasına ve onların görüşünün alınmasına karar verildi.

Konuşmalar esnasında İslam Emirliği'nin politikası çok netti. Yabancı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi meselesi üzerinde karar verilene kadar, diğer konularda ilerleme sağlanması imkansızdır.

Görüşmelerin ardından İslam Emirliği heyeti, kolaylaştırıcı rolleri nedeniyle Katar'a teşekkür etti.

Bazı medya organları tarafından bir ateşkes anlaşmasına ve Kabil yönetimiyle görüşmeler yapılacağına dair haberler gerçeği yansıtmıyor."

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.