Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

SD Kongre "Kafkaslar: Tarih, çağdaș devir, gelecek" programının ilk günü sona erdi

SDE ve TTK işbirliği ile "Stratejik Düșünce Kongresi–Kafkaslar: Tarih, çağdaș devir, gelecek" konulu kongrenin ilk günü sona erdi.
Sde Editör
27 Eylül 2018 13:58
A+
A-

AA

Stratejik Düșünce Enstitüsü (SDE), Türk Tarih Kurumu (TTK) iș birliği ve Azerbaycan Milli İlimler Akademisi (AMİA) Tarih Enstitüsünün desteğiyle düzenlenen kongrenin açılış toplantısına TTK Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, AMİA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsa Hebibbeyli, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

AMİA Başkan Yardımcısı Hebibbeyli, adaletli gibi görünen fakat gerçekte adaletsiz davranan büyük güçlere karşı diğer halk ve devletin daha sıkı iş birliği yapması gerektiğini söyledi. Büyük güçlere karşı ortak tavır sergileyen Azerbaycan ve Türkiye kardeşliğinin buna en iyi örnek olduğunu vurgulayan Hebibbeyli, "Türkiye ve Azerbaycan birliği dünyadaki adaletsizliğe birlikte karşı geliyor. Türkiye ve Azerbaycan bölgenin huzurlu ve refah içerisinde olması için birlikte çalışıyor. Tüm dünya bu iki ülkenin iş birliğinden örnek almalı." şeklinde konuştu.

TTK Başkanı Prof. Dr. Turan, kardeşliği tarihi derinliğe sahip Azerbaycan ve Türkiye'nin artık vazgeçilmez bir ikili olmaya doğru gittiğini vurguladı.

Azerbaycan ve Türkiye'nin aynı tarihe sahip olduğunu söyleyen Turan, kendisi zor şartlarda bulunmasına rağmen kardeşinin yardımına koşan Kafkas İslam Ordusu komutanı Nuri Paşa'nın unutulmaması gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Türkiye ile Azerbaycan arasında günlük yaklaşık 20 uçak seferi bulunduğunu, Türkiye'de 15 binin üzerinde Azerbaycanlı öğrencinin yüksek öğrenim gördüğünü anlattı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin bu seviyeye gelmesinin tesadüfi olmadığına dikkati çeken Özoral, "Tarihi, geçmişi, kökü bir tek milletiz. Türkiye'nin güvenliği Hazar Denizi'nden, Azerbaycan'ın güvenliği Anadolu'dan başlamaktadır. Yurt dışında en fazla şehitliğimiz Azerbaycan'da. Azerbaycan uğrunda canımızı feda etmekten çekinmiyoruz. Aynı şey Azerbaycan vatandaşları açısından da Türkiye düşünüldüğünde geçerli. Biz bunu atalarımızdan emanet aldık. Bu emaneti gelecek nesillere daha da güçlendirerek ulaştırma yükümlülüğümüz var." diye konuştu.

"Türkiye ile Rusya arasındaki dostluğun gelişmesi gerekir"

AMİA Tarih Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Yakup Mahmudov, uluslararası hukuk kurallarının işlemeyişinden, çifte standartlardan bahsederek, Dağlık Karabağ'da Ermeniler tarafından yapılan mezalime dünyanın sessiz kaldığını söyledi.

Çağdaş dünyada İslam karşıtlığının, bölücülüğün ve çifte standartların arttığını belirten Mahmudov, "Yıllardır NATO üyesi Türkiye'nin gücünü kullanıyorlar fakat Avrupa Birliği'ne almıyorlar. Ermenilerin çok sayıda terör örgütü var. Fakat teröristleri Müslümanlar arasında arıyorlar. Bölgenin sorunlarını bölge ülkeleri çözmelidir. Türkiye ile Rusya arasındaki dostluğun gelişmesi gerekir. Türkiye ve Rusya'nın dostluğunu geliştirmeden bölgenin sorunlarını çözmek mümkün değil. Rusya'ya da sesleniyorum. Tarih kitaplarında Türk'ü düşman olarak göstermeyin." dedi.

Kongrenin dört oturumdan oluşan ilk günü, gerçekleştirilen sunumlar ve değerlendirmeler ile sona erdi. Oturumların başlıklarını, "Tarih ve Kültür, Politika, Ekonomi ve Geçmişten Günümüze Kafkasya Tarihinde Bölgesel Sorunlar" oluşturdu.

Başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere 8 ülkeden yaklașık 290 akademisyen, siyasetçi, diplomat, asker, iș adamı, gazeteci ve uzmanın yer aldığı kongre 28 Eylül'de sona erecek.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.