Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Putin: "Kuzey Kore sözünü tutmuştu"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pyongyang'ın verdiği sözlerin hepsini tutmasına rağmen, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la planlanan görüşmesini iptal etmesi nedeniyle üzüntü duyduklarını söyledi.
SDE Editör
25 Mayıs 2018 13:42

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Petersburg'daki görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Rus lider Putin'e, ABD Başkanı Trump'ın, Kuzey Kore'nin bir açıklamasında 'öfkeli ve düşmanca ifadeler' yer aldığı gerekçesi ile ülkenin lideri Kim Jong-un'la planlanan görüşmesini iptal etmesini nasıl karşıladıkları da soruldu.

Putin soru üzerine, "Bu haberi üzüntüyle karşıladık. Zira Kore yarımadasının tümünün nükleer silahlardan arındırılması sürecinin başlangıcı olabilecek bu adımın atılmasını merakla bekliyorduk" dedi.

Rusya lideri şöyle devam etti: "Kim Jong-un önceden sözünü verdiği her şeyi yaptı. Kuzey Kore lideri, (Punggye-ri) nükleer deneme tesisindeki tünel ve mayınları bile patlattı. Bunun ardından görüşmenin ABD tarafından iptal edildiğini öğrendik."

Diğer taraftan ABD ile Kuzey Kore arasındaki diyalogun yeniden başlayacağını ve görüşmenin gerçekleşeceğini umduklarını belirten Putin, Trump ve Kim görüşmedikçe Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması hedefinin gerçekleşemeyeceğini belirtti.
Trump ve Kim'in 12 Haziran'da Singapur'da yapması planlanan görüşmenin detayları net olarak bilinmiyordu. Fakat görüşmede Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve gerilimin azaltılmasına odaklanılması bekleniyordu.

Gerçekleşseydi, bu zirve, görevdeki bir ABD başkanının bir Kuzey Kore lideriyle bir araya geleceği ilk görüşme olacaktı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.