Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Orta Asya için ortak vize teklifi

Özbek liderin kızı ve Kazakistan meclisi uluslararası ilişkiler, savunma ve güvenlik komitesi başkanı görevini sürdüren Dariga Nazarbayev Orta Asya için ortak vize oluşturmayı önerdi
Sde Editör
06 Haziran 2018 16:02

DÜNYA BÜLTENİ

Özbekistan meclis milletvekilleri ile 4 Haziran tarihinde görüşen Kazakistan Devlet başkanın büyük kızı Dariga Nazarbayeva Orta Asya'da Avrupa ülkeleri arasında uygulanan Schengen tipi vize sistemini oluşturma teklifini önerdi.

Kazakistan meclisi uluslararası ilişkiler, savunma ve güvenlik komitesi başkanı görevini sürdüren Dariga Nazarbayeva, Orta Asya'da vizesiz ve sınırları açık bölgelerin oluşturulmasının turizmin gelişmesinde önemli rol oynayacağını belirtti.

Dariga Nazarbayeva yaptığı açıklamada, "Biz kardeş halklar olarak birbirimizi iyi tanımamız ve güven ortamını oluşturmamız için turizm potansiyelini geliştirmemiz çok önemlidir. Biz Kazakistan ve Özbekistan'da turizmi geliştirmek, yakın ve uzak devletlerden turist akımını artırmak hakkında konuştuk. Bölgeye gelen turistler aynı zamanda Orta Asyanın tüm devletlerindeki önemli yerleri görmek istiyorlar. Bu nedenden onlar için tek bir vize uygulamasını yola koymamız lazım” dedi.

Dariga Nazarbayeva, önerdiği vizenin "Asya Shengeni" veya "Silk-visa" olarak adlandırılabileceğini ifade etti. Özbek milletvekillerinin bu öneriye nasıl tepki gösterdiğine dair bir açıklamaya henüz yapılmadı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.