Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kazakistan, Wikipedia'da ortak Türk eserleri kütüphanesi kuruyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türk Dünyası'nın desteğiyle Wikipedia'da ortak Türk eserleri çevrimiçi kütüphanesini oluşturmayı planladıklarını söyledi.
Sde Editör
23 Kasım 2018 10:38
A+
A-

EURONEWS

Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yayınlanan "Büyük bozkırın yedi kenarı" isimli makalesinde Türk Dünyası'na yönelik çalışmalara ağırlık vereceklerini kaydeden Nazarbayev, "Geçmişten Günümüze Türk Medeniyeti " olarak isimlendirilen proje için çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini söyledi.

Nazarbayev, Kazakistan'ın Türklerin ata yurdu olduğuna dikkat çekerek diğer ülke ve bölgelerdeki tarihi süreçlere önemli katkıda bulunan Türk aşiret ve halklarının dünyanın farklı yerlerine buradan gittiğini belirtti.Türkistan'ın yeni eyalet merkezi olarak tanıtılması çerçevesinde kentin uluslararası arenada daha da bilinir hale gelmesi için çaba göstereceklerini kaydeden Kazak lider, Kazakistan'ın kadim şehrinin sadece Kazak halkının manevi merkezi olmadığını buranın aynı zamanda tüm Türk Dünyası için de kutsal bir yer olduğunu ifade etti.

Nazarbayev, geçtiğimiz haziran ayında imzaladığı bir genelge ile Güney Kazakistan eyaletinin adının Türkistan olarak değiştirilmesine ve eyalet merkezinin Türkistan kentine taşınmasına onay vermişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.