Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Japonya Savunma Bakanı Kişi'den "İngiltere ile Savunma Ortaklığı" Mesajı

SDE Editör
07 Eylül 2021 13:41
A+
A-

Japonya Savunma Bakanı Kişi Nobuo, ülkesine ilk kez gelen İngiliz uçak gemisi The Queen Elizabeth'i ziyaretinde, İngiltere-Japonya ile savunma ortaklığını ileri taşıyacaklarını söyledi.

Bakan Kişi, mayıs ayında İngiltere'den denize açılan ve hafta sonu Tokyo'nun güneybatısındaki ABD'ye ait donanma üssü Yokosuka'ya demirleyen İngiliz uçak gemisi The Queen Elizabeth'i ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Bakan Kişi, Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi'nde uluslararası hukuka aykırı faaliyetlere karşı "Avrupa ülkelerinin endişe beyanlarının" önemli olduğunu kaydetti.

"İngiltere'nin Hint-Pasifik'teki barış ve istikrara güçlü katkısını hissettiğini" kaydeden Kişi, bölgede İngiltere ile "Serbest ve Açık Hint-Pasifik" vizyonunun gerçekleştirilmesi için çalışacaklarını söyledi.

Kişi, "Gemiye çıkarak hem yurtta hem yurt dışında, İngiltere ile savunma ortaklığımızı ileriye taşıyacağımızı geniş ölçüde kamuoyuna duyuruyoruz." dedi.

"Asya'daki en yakın partner"

Japonya'yı ilk kez ziyaret eden uçak gemisi, geçen ay sonunda güneybatıdaki Okinawa Adası'nda ABD ve Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) ortak düzenlenen askeri tatbikata katılmıştı.

Kamu yayıncısı NHK'nin haberinde ziyaretin, "İngiltere'nin Asya'daki en yakın güvenlik partneri olarak gördüğü Japonya ile ikili askeri ilişkileri geliştireceği" yorumu yapıldı.

Resmi hizmete 2017'de alınan ve İngiltere'nin en büyük uçak gemisi olarak bilinen The Queen Elizabeth'in, F35B hayalet jetleri dahil 40 uçak taşıyabildiği biliniyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.