Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Hindistan'da Hz. Muhammed’e BJP Yetkililerinin Hakaret Etmesiyle Başlayan Olaylar Devam Ediyor

Hindistan'da Hz. Muhammed’e BJP yetkililerinin hakaret etmesiyle başlayan olaylardan sonra aşırı milliyetçi olduğu iddia edilen Hint terzinin öldürülmesiyle ülkedeki gerginlik artıyor.
SDE Editör
30 Haziran 2022 16:36
A+
A-

28 Haziran’da Hindistan’ın Rajasthan eyaletine bağlı Udaipur kentinde iki Müslüman, aşırı milliyetçi olduğu iddia edilen Hint terzi Kanhaiya Lal'ı öldürdüklerine ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştı.

Şüpheliler, öldürülen terzinin İslam dinine ve Hazreti Muhammed'e hakaret eden iktidardaki eski Halk Partisi (BJP) Sözcüsü Nupur Sharma'yı destekleyen yorumlarda bulunduğunu öne sürdü.

Polis, paylaşılan görüntülerden tespit edilen iki kişiyi gözaltına aldı. Hükümet, olaylardan bir gün sonra internet erişimine kısıtlama getirdi ve insanların bir araya gelmelerini yasakladı.

Cinayete hem Hint siyasetçiler hem de ülkedeki Müslüman örgütlerin temsilcileri tepki gösterdi.

Hindistan'da 5 Haziran’da Hindu milliyetçiliği ideolojisine dayanan iktidardaki Hindistan Halk Partisinin (BJP) sözcüsü Nupur Sharma ve Yeni Delhi Medya Başkanı Naveen Kumar Jindal’in İslam dini ve Hazreti Muhammed'e yönelik ifadeleri tüm dünyadaki Müslümanların tepkisini çekmişti.

Birçok ülkede protestolar düzenlenirken, Müslüman ülkelerin hükümetleri, çeşitli kurum ve kuruluşlar ile bunların yöneticileri söz konusu ifadeleri kınamış, tepkiler üzerine Sharma'nın 5 Haziran'da görevine son verilmiş ve Jindal da partiden ihraç edilmişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.