Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Güney ve Kuzey Kore olimpiyatlar için ortak adaylığa başvurdu

Güney Kore ve Kuzey Koreli yetkililer, cuma günü yaptıkları toplantının ardından ortak Olimpiyat düzenlemek için Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (UOK) mektup gönderme konusunda karar aldı.
Sde Editör
02 Kasım 2018 14:46
A+
A-

DW

Yapılan açıklamada, iki ülkenin birlikte 2032 Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak istediği bildirildi. Ayrıca iki ülke erkek hentbol takımlarının, Almanya’da gelecek yıl düzenlenecek Dünya Şampiyonası’na tek takım olarak gitmek isteği vurgulandı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Pyongyang’da eylül ayında düzenlenen zirvede, Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak için aday olunması konusunda görüş birliğine varmıştı.

Koreler arası yakınlaşma

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 27 Nisan'da iki ülke sınırındaki Panmunjom ateşkes köyünde bir araya gelmişti. Zirve sonunda yayımlanan ortak açıklamada, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu.

Moon ve Kim, nisan ayında yapılan tarihi zirvenin ardından 26 Mayıs'ta da bir araya gelmiş ve ülkeleri arasındaki barış sürecini ele almıştı.

İki lider eylül ayında Pyongyang'da bir araya gelmiş, gerilimi düşürme konusunda anlaşmaya varmıştı. Pyongyang'daki görüşmede iki ülke arasında barış için ortak çabalarını sürdürme sözü veren Moon ve Kim, ortak bildiri yayınlamıştı. Bildiride, ABD'nin gerekli adımları atması halinde Kuzey Kore'nin yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konusunda daha fazla adım atacağı vurgulanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kim de 12 Haziran'da Singapur'da bir araya gelmiş, zirvenin ardından iki lider Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.