Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Çin 'vatandaşlıkta' not sistemine geçiyor

Çin, vatandaşlarına; banka bilgileri, sosyal medya hesapları, e-ticaret faaliyetleri ve mesleki başarıları gibi unsurlara dayanarak puan verecek
SDE Editör
22 Mayıs 2018 10:12

Çin 2020 yılından itibaren yasayla "sosyal kredi sistemi" olarak adlandırılan vatandaşa not verme sistemine geçiyor. Bu sistemde notu kötü olanlar oldukça zorluk çekecek. Ne ev kiralayabilecekler, ne kredi çekebilecekler ne de uçak bileti satın alabilecekler.

Çin hükümeti, vatandaşlarının hareketlerini izleyip onları puanlayacak bir sistemi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sosyal Kredi Sistemi (SCS) adı verilen sistemle, vatandaşların bankalar, e-ticaret siteleri ve sosyal ağlarındaki bilgileri ve hareketleri izlenerek herkese bir puan verilecek. Puanlar sadece insanların kredi riskini belirlemek gibi teknik alanlarda kullanılmayacak, örneğin bir ev sahibi evini kiraya vermeyi düşündüğü kişinin puanını inceleyebilecek.

İşe alım yapılırken başvuran kişilerin puanına bakılacak ve hatta insanlar sevgili adayının ‘nasıl bir insan olduğunu’ anlamak için puanına bakabilecek.

Öğretmenler ve doktorların işlerindeki performansları puanlarına işlenecek.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.