Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Venezuela Kapıları Kapattı

Maduro muhaliflerle görüşmelere katılmayacağını açıkladı, Venezuelalıları ülkesi hakkında yaptırım kararı alan Trump yönetimini 10 ağustos'ta protesto etmeye çağırdı
SDE Editör
08 Ağustos 2019 12:28
A+
A-

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro sosyal medya hesabından ABD yönetiminin yaptırım kararını protesto etmeye çağırdı. Son yaptırımları kınayan Maduro, 10 Ağustos’ta tüm dünya genelinde Trump karşıtı protestolar düzenlenmesi çağrısı yaptığını açıkladı. Venezuela Devlet Başkanı,“Ulusal Kurucu Meclisle beraber, tüm gücümüzle, bir karşı saldırı başlatacağız ve anavatanlarına ihanet edip anavatanını satan hainlere hak ettikleri bedelleri ödeteceğiz.Savaş mı istiyorsunuz? Biz hazırız, gelin savaşalım!” diye yazdı.

Venezuela hükümeti Barbados'taki görüşmelere katılmayacak

Venezuela'da hükümet, muhalefet ile Barbados'ta düzenlenen görüşmelere katılmayacağını açıkladı. Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı ve hükümetin başmüzakerecisi Jorge Rodriguez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kendini geçici devlet başkanı ilan eden muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun ABD yaptırımlarını desteklemesi nedeniyle hükümetin 8-9 ağustosta Barbados'ta düzenlenen görüşmelere katılmayacağını duyurdu. 

Guaido'nun, ABD yaptırımlarını desteklemesine de değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Venezuelalılar olarak, muhalefet heyetinin lideri Juan Guaido'nun ülkemizin egemenliğine karşı yapılan bu zararlı eylemleri kutlaması, teşvik etmesi ve desteklemesinden derin bir şekilde öfke duyduk. Bu nedenle, 8-9 Ağustos'ta düzenlenmesi planlanan görüşmelere katılmama kararı aldık." 

Devlet Başkanı Maduro ise, "Venezuela muhalefetinin aşırı tutumunu gözlemledikten sonra, Venezuela heyetini Barbados'taki diyalog masasına göndermemeye karar verdim" açıklamasını yaptı. 
 
Venezuela'nın ABD'deki mal varlıklarının dondurulması

ABD Başkanı Trump'ın imzasıyla dün yayımlanan kararnameyle Venezuela’nın ABD'deki tüm varlıkları dondurulmuştu.

"Venezuela Devletinin Varlıklarının Dondurulması" başlığıyla yayımlanan kararnamede, "Venezuela’nın ABD'deki tüm mal varlıkları ve bu varlıklara dahil olan çıkarları bloke edilmiştir; bunlar transfer edilemez, ihraç edilemez, geri çekilemez ya da bunların ticareti yapılamaz." ifadesine yer verilmişti.

Venezuela'nın ABD'deki bütün mal varlıklarının dondurulmasının ardından Guaido, yaptığı açıklamada Maduro hükümetine karşı uygulanan yaptırımları savunmuş ve bu yaptırımların "Venezuelalıları korumayı" amaçladığını ileri sürmüştü.

Uzun süredir büyük bir siyasi buhran yaşayan ve darbe girişimlerine sahne olan Venezuela'da, hükümet ve muhalefet geçen ay Norveç'in ara buluculuğunda Barbados'ta görüşmelere başlamıştı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.