Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

"Trump Türkiye'ye Yönelik Üç Yaptırım Uygulayabilir"

"Türkiye'nin S-400 alımına devam etmesi halinde F-35 satışının durdurulmasına ek olarak diğer seçenekler uygulanabilir"
SDE Editör
19 Haziran 2019 15:01
A+
A-

MEPA NEWS

"ABD Başkanı Donald Trump, Kongre'de iki partinin baskısıyla karşı karşıya. Patriot füze sistemlerine yerine Rusya'nın S-400 hava savunma sistemini tercih eden Türkiye'yi bu kararından vazgeçirmek için kongrenin önde gelen isimleri Ankara'nın ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamındaki yaptırımların uygulanmasının zorunlu olduğunu dünüşünüyor."

Amerikan Bloomberg News, son haftalarda S-400'ler yüzünden iyice gerilen Ankara-Washington ilişkileriyle ilgili yayınlandığı haberde bu cümlelere yer verdi.

Türkiye'ye yönelik yaptırımlar daha önce Amerikan Kongresi, Dışişleri Bakanlığı ve sözcüler tarafından dile getirilmiş, 6 Haziran'da Pentagon tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a yönelik kaleme alınan mektupta "yaptırım" meselesinin bir kez daha altı çizilmişti.

Bloomberg News’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre Trump yönetimi Türkiye’yi Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alımı konusunda cezalandırmak için üç yaptırım paketi üzerinde duruyor.

Türkiye'nin S-400 alımına devam etmesi halinde F-35 satışının durdurulmasına ek olarak diğer seçeneklerin uygulanabileceğinden söz ediliyor.

Habere göre en çok dillendirilen seçenek Türkiye’nin savunma sektöründeki bazı şirketlerin CAATSA kapsamında yaptırımlara tabi tutulması.

Yaptırımlar ile birlikte söz konusu şirketlerin ABD’nin finansal sistemine erişimini kesilecek, ABD’den parça alımı ve ABD’ye satış gerçekleştirmelerini imkansız hale getirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tacikistan dönüşü yaptığı açıklamada "Zaten S-400 konusu bitmiş vaziyette. Öyle zannediyorum ki Temmuz ayının ilk yarısında artık onlar da gelmeye başlayacak. S-400'den taviz vermeyeceğiz, burası kasaba devleti değil” demişti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.