Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump Meydan Okudu: Kongre Beni Azledemez

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'de 2016 yılında gerçekleştirilen başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahalesini araştıran Özel Savcı Robert Mueller'in raporuna dayanarak kendisini azledemeyeceğini söyledi
SDE Editör
24 Nisan 2019 11:13
A+
A-

ŞARKUL AVSAT

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sadece yüksek suçlar ve kabahatler azle neden olabilir. Tarafımdan herhangi bir suç yoktu (Gizli anlaşma yok, göreve mani yok), o yüzden beni azledemezsiniz. Suç işleyen Cumhuriyetçi Başkanınız değil, Demokratlardır” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz hafta Mueller'in 2 yıllık yoğun bir soruşturmanın ardından hazırladığı 450 sayfalık rapor, Adalet Bakanlığı’nın internet sitesinden kamuoyuna açıklanmıştı. Rapor, Rusya’nın Trump’ın Demokrat rakibi Hillary Clinton’a karşı zafer kazanması için 2016 yılı başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını doğruladı.

Raporda ayrıca Trump’ın seçim kampanyasında Hillary Clinton’ın e-postalarına siber saldırıda bulunulup yayınlanmasının etkisinden faydalandığı ifade edildi. Ancak Trump’ın Ruslarla bağlantı kurmadığı vurgulandı.

Mueller’in raporuna göre Trump, soruşturma süreci boyunca defalarca engel olma girişiminde bulundu. Ancak Muller, Trump'ın adaleti engelleme suçunu işlemiş olup olmadığına karar veremediğini söyledi. Temsilciler Meclisi’nde çoğunlukta olan Demokratlar, şu ana kadar ABD Başkanını görevden azletmeyi başaramadı. Ancak bununla birlikte Meclisteki komiteler skandalı daha geniş kapsamlı araştırmayı planlıyor. Bu bağlamda Mueller raporunun güvenlik ve yasal sebeplerden dolayı gizlenen bölümlerini de kapsayan tam metnine ulaşmaya çalışıyor.

ABD Başkanı’nın görevden alınması konusunda Demokratlar arasında net bir bölünme yaşandığı görünüyor. Kongre’deki 3 komite başkanı geçtiğimiz Pazar günü, Trump’ı görevden azil işlemlerinin başlama ihtimalini ele aldı. Ancak buna bir gecede karar alınmayacağına dikkat çektiler. Demokrat partinin, Mueller raporunun içerdiği temel kanıtları ele alması gerektiğinin üzerinde durdular. Temsilciler Meclisi’nin İstihbarat Komitesi Başkanı Demokrat Adam Schiff, geçtiğimiz Pazar günü ABC TV kanalına verdiği demeçte “Yakında görevden alma konusunda ‘ülke için en iyi yola’ kararını vermek zorunda kalacaklar. İki parti arasında bu konuda bir fikir birliğine varılmaksızın adımın başarısız olma ihtimali yüksek” şeklinde konuştu.

Temsilciler Meclisi Gözetim Komitesi Başkanı Demokrat Elijah Cummings, görevden uzaklaştırma çabalarının olası ihtimaline rağmen, “Ama hepimiz sahip olduğumuz gerçeklere dayanarak karar vermek zorundayız ” dedi. CBS’ye konuşan Cummings, görevden azletme işlemleri başlarsa, “Tarih, Anayasa'yı savunma konusunda Temsilciler Meclisi’nin yüzüne gülecek” şeklinde konuştu. Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi Başkanı Demokrat Jerry Nadler, görevden uzaklaştırma işlemlerine hazır olduğunu söyledi. NBC TV'ye açıklamalarda bulunan Nadler, “Kongre, görevden alma konusunda herhangi bir karara varmadan önce Mueller ve Başsavcı William Barr'dan dinlenmesi gereken Muller'in raporunun düzenlenmemiş bir versiyonuna ulaşmalıdır. Trump'ın Mueller raporunda atıfta bulunulan bazı eylemleri ispatlandığı takdirde görevden uzaklaştırılabilir” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, iki partiden de destek olmaması durumunda meclis soruşturmasına karşı çıkacağını ifade etti. Görevden uzaklaştırma işlemlerinin başlatılmasının bölünmeye yol açacağına ve Demokrat Parti için olumsuz sonuçlanabileceğini söyledi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.