Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump: ‘Hükümet, Meksika Duvarında Anlaşma Olmadan Açılmayacak’

Başkan Donald Trump, federal hükümetin, Meksika sınırına inşa edilmesi planlanan duvar konusunda talepleri yerine gelene kadar kapalı kalacağını söyledi.
SDE Editör
26 Aralık 2018 09:22
A+
A-

AMERİKANINSESİ

Beyaz Saray’da yurt içi ve yurt dışındaki ABD askerlerine Noel kutlaması amacıyla düzenlenen etkinlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, ABD’ye uyuşturucu akışı ve insan kaçakçılığının ancak Meksika sınırına örülecek duvarla önlenebileceğini savundu.

Trump, ‘‘Hükümetin ne zaman açılacağını söyleyemem. Duvarımız olmadan açılmayacak. Bu insanların ülkeye akışını önleyecek bir bariyer. Uyuşturucuyu engelleyen bir bariyer. Bugün dünyada insan kaçakçılığı diye bir sorun var. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz. Bu insan kaçakçılarını yakalamak için çok sıkı çalışıyoruz. Bunlar kötü insanlar. Bir sınır, bir duvar olmadan bunun önüne geçemeyiz’’ diye konuştu.

Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde, duvar için 5 milyar dolar ayrılan bütçe tasarısı kabul edilmiş ancak Senato’da yeterli çoğunluk sağlanamamıştı. Bu durum da Cuma geceyarısı 12’den itibaren federal hükümetin kısmen kapanmasına neden olmuştu.

Trump ayrıca Merkez Bankası’nın faizleri çok hızlı arttırdığı söylemini de yineledi. Trump, ABD şirketlerinin dünyanın en iyisi olduğunu ve yatırımcılar için “harika” bir satın alma fırsatı sunduklarını belirtti.

ABD borsaları son haftalarda ekonomik büyümenin yavaşladığı kaygısıyla düşmüştü. Trump, bunun sorumlusu olarak Merkez Bankası’nı ve başkanı Jerome Powell’ı göstermişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.