Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Suudi Arabistan'dan ABD'ye Kaşıkçı tepkisi: Kabul etmiyoruz

ABD Senatosu'nda Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prens Selman'ı sorumlu tutan tasarının onaylanmasına Suudi Arabistan yönetimi, "kabul etmiyoruz" diyerek tepki gösterdi.
SDE Editör
17 Aralık 2018 09:50
A+
A-

EURONEWS

Amerika Birleşik Devletleri Senatosunun Cemal Kaşıkçı'nın cinayetinden Suudi veliaht prens Muhammed bin Selman'ı sorumlu tutan tasarıyı onaylamasının ardından Suudi Arabistan bu kararı kabul etmediğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada iddia ve suçlamaların asılsız olduğu, senatonun aldığı kararın Suudi Arabistan'ın bölgesel ve uluslararası rolünü zayıflatmaya yönelik içişlerine bariz bir müdahale içerdiği belirtildi.

Krallığın Kaşıkçı cinayetini bir suç olarak gördüğü ve bu olayın hiçbir şekilde krallığın ve kurumlarının politikasını yansıtmadığı ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca bu olayın iki ülke arasındaki önemli stratejik ilişkilere zarar vermemesinin ümit edildiği vurgulandı.

"Kaşıkçı cinayetine karışan herkese hesap sorun"

Amerikalı senatörler geçtiğimiz hafta gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cinayetinden Suudi veliaht prens Muhammed bin Selman'ı sorumlu tutan önergeyi oy birliğiyle kabul etmişti. Tasarıda, Senatonun Kaşıkçı cinayetinin Veliaht Prens Selman tarafından emredildiğine inandığı belirtilirken, Riyad yönetimine 'Kaşıkçı cinayetine dahli bulunan herkesten hesap sorması' çağrısında bulunulmuştu.

Tasarıda ayrıca, ABD'nin Yemen'deki insani krizin devam etmesinde rolü olan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun askeri eylemlerine verdiği desteğin de derhal kesilmesi talep edilmişti.

Bu tasarıyla ABD Senatosu, Muhammed bin Selman'ı Cemal Kaşıkçı cinayetinden resmi olarak sorumlu tutmuş oldu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.