Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rahip Brunson ev hapsine alındı, ABD Dışişleri yeterli bulmadı

Rahip Brunson'ın adli kontrol kararıyla ev hapsine alınmasına ilişkin ABD Dışişleri Bakanı Pompeo "Bu karar yeterli değil" dedi
Sde Editör
25 Temmuz 2018 20:16

Fethullah Gülen Cemaati ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla 9 Aralık 2016'dan beri tutuklu bulunan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson, "sağlık sorunları" dikkate alınarak, adli kontrol kararıyla ev hapsine alındı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ise "Bu karar yeterli değil" diyerek, Türk yetkililerin durumu çözmelerini istedi.

Brunson ile ilgili karara ilişkin ABD tarafından ilk açıklama ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan geldi. Sosyal paylaşım platformu Twitter'dan bir açıklamada bulunan Pompeo, Türkiye'den uzun zamandır bekledikleri haberi memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Pompeo, şunları kaydetti:

"Pastor Brunson'un Türkiye'de hapishaneden ev hapsine geçmesi haberini memnuniyetle karşılıyoruz ancak bu yeterli değil. Brunson'a karşı güvenilir bir kanıt görmedik. Türk yetkililerine davayı şeffaf ve adil bir şekilde derhal çözmeleri çağrısında bulunuyoruz."

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.