Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Nikaragua'da protesto ve şiddet olayları yayılıyor

Nikaragua'daki hükümet karşıtı protestolar ve şiddet olayları turizm merkezi Granada'ya sıçradı. Granada'da 2 kişinin öldüğü çatışmalarda hükümet konağı ateşe verildi ve bazı dükkanlar yağmalandı.
Sde Editör
07 Haziran 2018 12:39

Orta Amerika ülkesi Nikaragua'da nisan ayından bu yana süren hükümet karşıtı protestolar ve şiddet olaylarının, ülkenin önde gelen turizm merkezi Granada şehrine sıçradığı bildirildi.

Şehirde güvenlik güçleri ve iktidar yanlısı gruplar ile protestocular arasında çıkan çatışmalarda 2 kişi öldü.

Nikaragua Gölü kıyısında kurulan tarihi İspanyol koloni yerleşimi olan kentte, protesto ve çatışmalar sırasında hükümet konağı ateşe verildi ve bazı dükkanlar yağmalandı.

ÖLÜ SAYISI 129'A ULAŞTI

Nikaragua İnsan Hakları Merkezi, nisan ayından bu yana hükümet karşıtı gösterilerde ölü sayısının 129'a ulaştığını bildirdi.

HÜKÜMET VE MUHALEFETİN İDDİALARI

Hükümet, şiddet olaylarından göstericileri sorumlu tutarken, muhalefet ise iktidar yanlısı silahlı grupların sokaklarda protestoculara ateş açtığını, geceleri şehirde dolaşarak soygunlar yaptığını ve halkı taciz ettiğini iddia ediyor.

Nisan ayında hükümetin sosyal güvenlik reformlarına karşı yapılan protestolar büyük çaplı kitle eylemlerine dönüşmüştü. Protestocular Devlet Başkanı Daniel Ortega ve Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi (FSLN) hükümetinin istifasını talep ediyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.