Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

"NATO'nun Değişmesi Gerekiyor"

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya'da Berlin Duvarı yıkılışının 30'uncu yıl dönümünde yaptığı konuşmada, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) etkisiz bir birlik haline dönüşmesi riskine karşılık gelişmesi ve değişmesi gerektiği uyarısını yaptı.
SDE Editör
08 Kasım 2019 17:41

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) beyin ölümünün gerçekleştiğine ilişkin eleştirilerine paralel olarak Pompeo da, NATOnun gelişmesi ve değişmesi gerektiğini, bunun olmaması durumunda ittifakın hükümsüz olma riski taşıdığını belirtti. Pompeo, şunları söyledi;

"Kuruluşundan 70 yıl sonra, NATO'nun artık gelişmesi ve değişmesi, günümüz şartlarının gerçeklikleri ve zorluklarıyla karşı karşıya gelmesi gerekiyor. Eğer ülkeler, NATO'ya gerekli kaynakları sağlamadan güvenlikten faydalanabileceklerini düşünürlerse, sözlerini yerine getirmezler, bu da NATO'nun etkisiz ve hükümsüzleşmesi riskini oluşturur."

Dünyada otoriter yapıların olduğuna dikkati çeken Pompeo, özgür uluslarla özgür olmayan ulusların "değerlerinin" rekabet  halinde bulunduğunu belirtti.

Pompeo, "Özgürlüğümüzü ve geleceğimizi savunma zamanı" diyerek, birlik içinde beraber olunduğunda müttefik ve arkadaş olarak beraber duracaklarına işaret etti. ABD Dışişleri Bakanı, "Eğer liderlik etmezseniz, Amerika liderlik etmezse bunu kim yapacak?" dedi.

ABD, YPG'ye destek vermeye devam ediyor

Pompeo, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü PKK'nın kontrolünde olan Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) destek vermeye devam ettiklerini de açıkladı. 

Bakan Pompeo, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinden çekilerek bölgede daha önce destek verdiği grupları yalnız bıraktığı eleştirilerinin doğru olmadığını da söyledi.

"Aslında ABD, SDG'ye devasa miktarda kaynak sağladı." diyen Pompeo, Avrupa'dan da İngiltere ve Fransa'nın da destek verdiğini, bu şekilde DEAŞ'a büyük darbe vurdukları ve bundan gurur duyduklarını dile getirdi. 

Pompeo, "Onlara destek vermeyi sürdürüyoruz. Çünkü bunda büyük çıkarımız var, Avrupa'nın da bunda çıkarı olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerini ABD'nin bölge politikalarına ve DEAŞ’la mücadeleye destek vermeye çağıran Pompeo, aksi takdirde Avrupa’nın çok ciddi yeni mülteci akınlarıyla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.