Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Maduro'ya suikast girişiminde altı kişi yakalandı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya karşı düzenlenen suikast girişiminde altı kişi gözaltına alınırken, İçişleri Bakanı ilerleyen saatlerde daha fazla gözaltı olabileceğini söyledi.
Sde Editör
06 Ağustos 2018 15:46

DW

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Cumartesi gecesi başkent Caracas'ta konuşma yaptığı askeri törende kendisine karşı düzenlenen suikast girişimi ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle altı kişi gözaltına alındı.

Devlet televizyonundan bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Nestor Reverol, ek olarak ilerleyen saatlerde daha fazla gözaltı olabileceğini söyledi.

Yakalanan altı kişiyi "terörist ve kiralık katil" sözleriyle nitelendiren Reverol, uzaktan kumandalı ve bomba yüklü iki insansız hava aracı (İHA) ile düzenlenen saldırıda yaralanan yedi kişiden üçünün durumunun ağır olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı ayrıca eylemi "terör suçu ve suikast" kelimeleriyle ifade etti ve saldırının "maddi ve fikri sahipleri ülkenin içinde ve dışında tespit edilmiştir" sözlerini kullandı.

Gözaltına alınan kişilerden birisinin 2014 yılında ülkeyi sarsan hükümet karşıtı gösterilere karışmış şahıslardan olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı, diğer bir kişi hakkında da, bir askeri kışlaya saldırıda bulunma gerekçesiyle yakalama kararı olduğunu belirtti.

Plastik patlayıcı yüklü İHA'lar

Reverol, saldırıda kullanılan İHA'ların her birinin birer kilo C-4 plastik paylayıcı yüklü olduğunu ve Maduro'nun konuşma yaptığı sırada, eşi ve yakın kurmayları ile birlikte bulunduğu alana doğru uçurulduğunu söyledi.

Ulusal Muhafız Birlikleri'nin kuruluşunun 81'inci yıldönümü törenlerinde yaşanan olayda yetkililerin yaptığı açıklamaya göre İHA'lardan birinin uzaktan kumanda ile Maduro'nun hemen üzerinde, diğerinin ise ön tarafında patlatılması hedefleniyordu.

Askeri kaynaklar İHA'lardan birinin elektronik yöntemlerle düşürüldüğünü, diğerinin de iki sokak ötedeki bir binaya çarparak infilak ettiğini açıkladı.

Pazar günü devlet televizyonuna konuşan Savunma Bakanı Padrino Lopez, saldırganların bu şekilde Maduro ile birlikte Venezuela'nın tepe yönetim kadrosunu yok etmeyi hedeflediklerini öne sürdü.

Venezuela hükümeti saldırıyı, sosyalist yönetimin ortadan kaldırılması için uluslararası bir komplo olduğunun kanıtı olarak gösterdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.