Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

"Kuzey Suriye’ye Yönelik Türk İstilasını Önleyeceğiz"

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik olası bir operasyonunun kabul edilmez olduğunu söyledi.
SDE Editör
06 Ağustos 2019 12:01
A+
A-

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik olası bir operasyonunun kabul edilmez olduğunu açıkladı.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da konuşan Esper, "Suriye'nin kuzeyine yapılacak herhangi bir tek taraflı operasyon kabul edilemez. Ankara ile bir anlaşmaya varmayı umuyoruz" dedi.

Esper sözlerine "Yapacağımız şey şu: ABD, Türkiye ve Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) Suriye'nin kuzeyindeki ortak çıkarlarına bir kez daha zarar verecek tek taraflı sınır ötesi adımları engellemek" diye de ekledi.

Güvenli Bölge Görüşmeleri

Tükiye'nin sınır güvenliğini korumak adına yapmayı planladığı Fırat'ın doğusuna yönelik harekatı Türk İstilası olarak tanımlaya Esper, "Washington olarak kuzey Suriye’ye yönelik bir Türk istilasını önleyeceğiz fakat Ankara ile anlaşmaya varmayı umuyoruz" dedi. ABD Savunma Bakanı, "Ankara ile Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölge için sürdürülen güvenli bölge görüşmelerinin tatmin edici sonuçlar getirmesini umuyoruz" şeklinde konuştu. 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.