Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İdlib'deki Ateşkese ABD'den İlk Yorum

Erdoğan ve Putin'in yaptığı görüşme sonrası varılan ateşkes kararına ABD'den ilk yanıt geldi
SDE Editör
06 Mart 2020 10:05
A+
A-

TİME TÜRK

Dün Moskova'da yaklaşık 6 saat süren görüşmelerin ardından alınan İdlib'de ateşkes kararına ABD'den ilk yorum geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada sağlanan ateşkesin bölgede tansiyonun düşmesine yardımcı olmasının umulduğu belirtildi.

Dışişleri Sözcüsü, "Ateşkesin Esed rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah güçleri tarafından gerçekleştirilen saldırılar nedeniyle ağırlaşan korkunç insani krizi hafifletmesini umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Ateşkesin detaylarının Türkiye ile tartışılacağını söyleyen Sözcü, "ABD, bu gelişmenin detaylarını kalıcı ateşkes arayan NATO müttefiki Türkiye ile tartışmayı dört gözle bekliyor. Şimdi sahadaki en önemli şey Esed ve destekçilerinin aksiyonları olacak. Bu bize kalıcı ateşkesin sağlanıp sağlanamayacağını gösterecek" şeklinde konuştu.

İdlib'de son iki aydır tırmanan gerilimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Moskova'da bir araya gelmişti.

İki lider ve beraberindeki heyetlerin toplam 6 saat süren görüşmelerinin ardından dün gece yarısından başlamak üzere İdlib'de ateşkes ilan edilmiş, taraflar kalıcı ateşkes için çalışmak üzerinde uzlaşmışlardı. Mutabakata göre ayrıca Rusya ve Türkiye'nin M4 karayolu çevresinde oluşturulacak 12 kilometrelik güvenlik koridorunda ortak devriye faaliyeti yürütmesi kararlaştırılmıştı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.