Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Günde 20 ABD'li asker intihar ediyor

Amerikalı ve Irak işgalinin ardından savaş gazisi olan Vince Emanuele, Amerikalı eski askerlerin intihar etmesinin ardında manevi yaralanmalar olduğunu dile getirdi.
SDE Editör
06 Temmuz 2018 11:12

 

(Timetürk)

Russia Today'e konuşan Irak işgalinin ardından savaş gazisi olan eski asker Vince Emanuele, eski askerlerin savaşın bütün korkunçluğunu anlayıp, masum insanların boş yere ve şirketlerin menfaatleri için öldürüldüğünü fark ettiklerinde intiharların başladığını dile getirdi.

İntiharlara Dikkat Çektiler: Günde Ortalama 20 Asker İntihar Ediyor

1 Temmuz'da New Orleans'da bir askeri hastane önünde toplanan onlarca eski asker ise Amerika çapında eski askerlerin intihar oranlarındaki yüksekliğe dikkat çekmek istedi. Protestocular “ölü maskeleri” takarak savaşın yüksek maliyetini vurguladılar.

Geçtiğimiz ay Amerikan Gazilerle İlişkiler Dairesi, günlük olarak intihar eden ortalama asker sayısının 20 olduğunu bildiren bir rapor yayınladı. Eski asker Emanuele ise Amerika daha fazla eski askerin ölmemesi için elinden gelen her şeyi yapmıyor.

Sorunu Arttırıyorlar

Emanuele, “Aslında Amerikan hükümeti, özellikle Trump yönetimi altındaki hükümet dünya çapında askeri operasyonlara devam ederek bu sorunları arttırıyor. Şayet Amerikan hükümeti samimi eski askerlerin intihar edişini önlemek isteseydi onlarca gazi yaratılmasını engellerdi” diye konuştu.

Emenuele, durumun acilen değiştirilmesi için Amerika'nın genç kadın ve adamları “ahlaksız, yasadışı ve kanunsuz savaşlara” savaşmak için göndermeyi durdurması lazım diye ekledi.

Amerika Dünya Çapında 800 Askeri Üsse Sahip

Halihazırda Amerika dünya çapında 70'den fazla ülkede 800 askeri üsse sahip. Amerika'nın 9/11 olaylarından bu yana “Irak, Afganistan, Somali, Pakistan, Yemen, Libya ve Suriye'yi bombaladığını” vurgulayan Emanuele, birçok insanın kendisini öldürmesinin tam da bu durum olduğunu ifade etti.

Sistemde Özelleştirme Daha Yaralayıcı

Yine onun görüşüne göre veteranlar evlerine döndüklerinde bakımlarının karşılanması için milyarlarca doların harcanması gerekiyor. Bunu yerine Başkan Trump ve Cumhuriyetçiler ordu gazileri sistemini özelleştirmeye çalışıyor ki bu da “eski askerlerin incitilmesi yoluyla daha fazla intihar vakası yaratacak.”

Askeri operasyonlara karşı çıkan veteran gruplarının birbirleriyle daha yakın temas halinde olması gerektiğini belirten Emanuele, Amerikan medyasının da savaşları televizyonda göstermeyerek insanların harekete geçmesini önlemeye katkı sağladığını dile getirdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.