Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Guaido: ABD'den Askeri Müdahale Talep Edebilirim

Venezuela'da muhalif lider Juan Guaido, ABD'den askeri müdahale talebinde bulunmak da dahil olmak üzere tüm seçenekleri değerlendirebileceğini söyledi.
SDE Editör
06 Mayıs 2019 09:45
A+
A-

MEPA NEWS

Venezuela'da muhalif lider Juan Guaido, ABD'nin olası bir askeri müdahalesi ile ilgili görüşleri sorulduğunda, Maduro yönetiminin "ülkeye felaket getiren süreci daha da radikalleştirmesi" halinde "tüm seçenekleri değerlendireceğini" kaydetti.

Ulusal Meclis Başkanı Guaido, Ocak ayında kendisini geçici Devlet Başkanı ilan etmiş ve Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro'nun kazandığı seçimlerin meşru olmadığını savunmuştu.

Rusya, Çin, Küba ve Venezuela ordusunun üst düzey liderleri tarafından desteklenen Maduro görevden ayrılmayı reddediyor. Guaido ise aralarında ABD, İngiltere ve çoğu Latin Amerika ülkesinin de aralarında bulunduğu 50'den fazla ülkenin desteğine sahip.

ABD'nin kendisine verdiği desteğin "kesin" olduğunu savunan Guaido, "Bence Başkan (Donald) Trump'ın pozisyonu sabit ve buna tüm dünya gibi biz de minnettarlık duyuyoruz" dedi.

Guaido yenildi mi?

Guaido, geçen hafta kendisine destek verdiğini söylediği askerlerle kamera karşısına geçmiş ve ordudan Maduro'nun yönetimine karşı ayaklanmalarını istemişti.

Maduro ise ordusunun desteğinin arkasında olduğunu göstermek için başkent Caracas'taki bir askeri üste ordu mensuplarıyla çevrili şekilde konuşma gerçekleştirmişti ve "darbe girişimi" olarak nitelendirdiği girişimin bastırıldığını duyurmuştu.

Ancak Guaido, kendisinin değil, Maduro'nun "tekrar tekrar yenildiğini" savundu:

"Bence kendine en fazla zarar veren Maduro. Tekrar tekrar yeniliyor. Aşırı derece zayıf, gittikçe artan bir şekilde yalnızlaşıyor ve uluslararası desteği yok. Tam tersi biz kabul ve destek görüyoruz, geleceğe yönelik seçeneklerimizi artırıyoruz."

Guaido "ordu güçlerinin artık Maduro'yu desteklemediğinin açıkça görüldüğünü" de öne sürdü.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.