Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Erdoğan ile Trump 11 Kasım'da bir araya gelebilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın 11-12 Kasım’da Paris Barış Konferansı sırasında bir araya gelmesi bekleniyor.
Sde Editör
24 Ekim 2018 09:37
A+
A-

SPUTNİK

Erdoğan'ın, Brunson krizinin çözülmesinin ardından Trump ile ilk yüz yüze görüşmeyi 11 Kasım'da yapması planlanıyor.

Erdinç Çelikkan'ın Hürriyet'te yer alan haberine göre, Erdoğan, 11-12 Kasım'da Paris Barış Konferansı için Fransa'ya gidecek. Ziyaret kapsamında Erdoğan'ın Rahip Brunson'un tahliye edilmesinin ardından Cemal Kaşıkçı olayını görüşmek üzere ilk kez telefonda konuşan ABD Başkanı Donald Trump ile 11 Kasım'da bir araya gelmesi bekleniyor.

İki liderin Paris'te yapacağı baş başa görüşmede Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin yanı sıra Suriye meselesini, İdlib ve Münbiç'te anlaşmaya varılan yol haritasında gelinen son durumu, terörle mücadele kapsamında Gülen'in iadesini, tutuklu Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın durumunu ele alması bekleniyor.

Paris'teki konferans kapsamında 1. Dünya Savaşı'nı sona erdiren ateşkesin 100. yıl dönümü anısına bir de tören ve etkinlik düzenlenecek. Erdoğan'ın birçok hükümet ve devlet başkanının katılacağı zirvede, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi ülkelerin liderleriyle ikili görüşmelerde bulunması da planlanıyor.

Erdoğan, bu süreçte BM Genel Kurulu için gittiği ABD'de birçok liderle bir araya gelirken Trump ile ikili görüşme yapmamıştı. Türkiye ve ABD'den son dönemde "ilişkilerin normalleşmesi" yönünde karşılıklı açıklamaların yapılması dikkat çekiyor. İki lider, geçtiğimiz pazar günü yaptıkları telefon görüşmesinde Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğini her alanda normalleştirme ve geliştirme kararlılıklarını teyit etmişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.