Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Çavuşoğlu Bir Kez Daha Uyardı

"Oyalama sürecinin Türkiye tarafından tolere edilmeyeceğini anlamaları gerekiyor"
SDE Editör
15 Ağustos 2019 12:26
A+
A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile güvenli bölge mutabakatı konusunda yapılan çalışmalar ve yaşanan son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

"Mutabakatın detaylandırılması gereken konular var" diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"ABD ile varılan mutabakatta henüz daha detaylandırılması gereken birçok konu var. İHA'larımız bölgede uçuşlarına başladı. Burada amaç bir güvenli bölgie oluşturulması. Amaç YPG ve PKK'lıların çıkarılması.

Başkan Trump'ın 20 mil sözü var

Biz, daha önceki gibi bir oyalamayı kabul etmeyeceğiz. ABD'nin oyalama taktikleri geçerli olmayacak.

Trump'ın 20 mil sözü var, YPG'nin çıkarılması gerekiyor. Kaldı ki bizim bu görüşmelerimiz devam ederken dahi ABD'nin YPG'ye silah yardımı sürüyor. Samimi olmaları ve oyalama sürecinin Türkiye tarafından tolere edilmeyeceğini anlamaları gerekiyor.  

Biz mümkün olduğunca karşılıklı diyalogla ilerlemek istiyoruz. Ancak görüşmelerde istenilen noktaya varılmazsa, Türkiye'nin kendi adımını atacağını Sayın Cumhurbaşkanımız da daha önce defalarca söyledi."

"Türkiye'nin resmi olarak F-35 programdan çıkarılması söz konusu değildir"

"Türkiye'nin resmi olarak programdan çıkarılması söz konusu değildir. Orada bulunan bazı askerlerimiz ve teknik personelimizin F-35 programlarına dahil edilmediğini bir kısmının da döndüğünü zaten biliyorsunuz. Fakat bu 9 ülkenin içinde olduğu ortak bir programdır ve Türkiye çok önemli katkılar sağlamıştır. Bugüne kadar 1,4 milyar dolar civarında da para ödemesi yapmıştır. Türkiye'de üretimler hala devam ediyor. S-400 alımımızdan sonra ABD'nin bir tepkisi oldu ama karşılıklı anlayış çerçevesinde biz bu işleri yoluna koyabileceğimizi düşünüyoruz. Aksi taktirde ilişkiler gereksiz yere gerilir. Bunun da kimseye faydası yoktur. Biz bunu tercih etmeyiz. Olumsuz bir tavır karşısında da bunun cevabınıda vereceğimizi sayın Cumhurbaşkanımız da defalarca söylemişti."

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.